Şehit aileleri ve gaziler de açlık grevi yapacak | Gazi TV

SON DAKİKA

Şehit aileleri ve gaziler de açlık grevi yapacak

Bu haber 09 Kasım 2012 - 23:47 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Şehit aileleri ve gaziler de açlık grevi yapacak

Radikal Gazetesinin haberine göre Şehit yakınları ve gaziler hükümete seslerini duyurmak için açlık grevi yapma kararı aldı. Eylemin amacı özlük hakları ve sosyal şartlarının iyileştirilmesi.

 

   Cezaevlerindeki açlık grevleri 56 gündür sürerken bu kez başka bir grup bambaşka taleplerle açlık grevine hazırlanıyor. Şehit yakını ve ağırlığı güneydoğuda yaralananların oluşturduğu gazilerin açlık grevi kararı alma nedeni ise özlük hakları ve sosyal şartlarının iyileştirilmesi. 

   Eylem yapacak grup adına Radikal ’e konuşan güneydoğu gazisi İbrahim Lale, “Mektupla, ricayla, temenniyle hiç kimseye sesimizi duyuramadık. Bir de bu yolu deneyelim dedik. Belki bu sefer muhatap alırlar” diyerek açlık grevi gerekçelerini özetliyor. 13 Kasım’da Ankara Güvenpark’ta başlamayı planladıkları açlık grevine güvenlik güçlerinin müdahalesi olduğu takdirde çatışmaya girmeyeceklerini de belirten Lale, “Olduğumuz yere yatacağız. Durumumuz bizim değil devletin ayıbı” diyor. “300 kişiyle eylem yapmayı planlıyoruz. Taleplerimiz yerine gelinceye kadar da aç kalacağız. Üç günse üç on günse on gün” diyen Lale, öncelikle “Şehit ve Gazilik Bakanlığı“ istediklerini belirtiyor. İkinci olarak şehit ailelerine verilen ikinci iş hakkı konusunda yeni bir düzenlemeye gidilmesini istediklerini ifade eden Lale, “Şehit ailelerine verilen ikinci iş hakkı büyük sorunlar yaratıyor. İkinci iş hakkında şehidin çocuğu veya eşi yararlanamıyor. Bu hak amcaya, dayıya veriliyor. Biz bu hakkın şehit çocuklarına veya eşlerine verilmesini istiyoruz” diyor. 


   Lale, diğer taleplerini ise şöyle sıralıyor: 


   * Er ve erbaşların tümü terörle mücadele kapsamındaki 3713 No’lu yasa kapsamına alınmalı. Serbest kartlarda bulunan vazife malulü ibaresi kaldırılmalı sadece gazi yazılmalı. 


   * Terörle Mücadele kapsamı dışında kalan olaylarda vatani görevlerini ifa ederken amirlerince görevlendirilmiş, bu görevler dışında eğitim, atış, tatbikat ve nöbet esnasında sakat kalan ordu vazife malulleri, vazife şehitleri Görev Gazisi, Görev Şehidi olarak 2330 No’lu nakdi tazminat kapsamına alınmalı. 


   * Terörle Mücadele kapsamı dışında kalan görev gazisi sayılmayan ordu vazife malullerinin iş hakkı ve konut kredisinden yararlandırılmalı. 


   * Halen 10 bin civarındaki Devlet Övünç Madalyası sahiplerine de “Madalya Maaşı” verilmeli. Kore ve Kıbrıs’ta şehit ve malul olanlara maluliyet maaşlarının yanında Şeref Aylığı adı altında ek aylık ödemesi yapılmaktadır. Halen 53 bin kişiye Şeref Aylığı ödeniyor. 


   * Kira yardımı alamayan şehit ailesi er ve erbaşlar da tümünü kapsayacak şekilde eşit miktarda kira yardımından yararlandırılmalı. 


   * Emsal maaş alamayan er ve erbaşlara hiçbir kanun maddesi gözetmeksizin 6. dereceye ödenen maaşlar, 2 bin TL’den başlayarak 1. dereceye kadar kademeli olarak artırılmalı. 


   * Terörle mücadele kapsamında yara almış ve sakatlık derecesi alamayan rütbelilere ve er-erbaşlara madalya maaşı verilmeli. 


   * Kıbrıs ve Kore Savaşı’nda yara almış olan gazilerimiz de Terörle Mücadele kapsamındaki haklardan yararlanmalı.

 

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1107223&CategoryID=77

Yorumlar

Yorumlar