Sarıkamış Şehitleri ve Bu Gün | Gazi TV

Sarıkamış Şehitleri ve Bu Gün

Bu haber 06 Ocak 2013 - 12:27 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
Sarıkamış Şehitleri ve Bu Gün

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Malül Gazi İsmail KUMARTAŞLI Sarıkamış Şehitlerini anarak bu gün ülkede yaşanan olaylara sert tepki gösterdi.


Yıl 1914…Yer Sarıkamış… 

 

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 90 bin asker donarak Şehit oldu.


Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars’ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. 


          Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı. Bu harekâtta 90 Bin Şehit verdik.


Kumartaşlı sözlerine devam etti


Aziz şehitlerimiz; Bizler bugün torunlarınız olarak sizleri rahmetle anıyoruz. Sizler bir destan yazdınız. Burada fedakârlığın, inancın olduğu kadar kahramanlığın ve kardeşliğinde destanını yazdınız. Sizin yazdığınız bu destana maalesef yakışmayan olaylar ülkemizde bu gün yaşanmakta kutsal bildiğimiz Türk Silahları Kuvvetleri halkın gözünden düşürülmekte, gençlerimiz bedelli askerlik adı altında askerlikten kaçma yollarına başvurmaktalar. Siyasilerimiz Terör örgütü başı bebek katili ile müzakerelere başlamış, başkanlık sistemi adı altında bir bölünme harekâtını başlatmışlardır. Utanıyorum ve biliyorum siz bu yaşadıklarımızı görüyor ve hissediyor beklide boşamı Şehit olduk bizim torunlarımız bunlar olamaz diyorsunuz.


Ama şu iyi bilinmelidir ki 


Biz Türk Gazileri ve Şehit Aileleri olarak kanımızın son damlasına kadar. Bu vatana sahip çıkmaya, onu yüceltmeye çalışacağız. Sizin Şehit bedenlerinizi incitmeyeceğiz. Kardeşliği yıpratmayacağız, kardeşliğimize uzanan içteki ve dıştaki harici ellere karşı göğsümüzü siper etmeye devam edeceğiz. Sizler omuz omuza çarpıştınız. Sizden aldığınız ilhamla vatanımız üzerinde bütün dünya üzerinde kardeşlik, dayanışma demeye devam edeceğiz.”


Sarıkamış’ta, Kocatepe’de, Güneydoğusunda, Ülkemizin her bir karış toprağında askerlik hizmetini yaparken Şehit olmuş tüm Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar