Sadece Vefa Bekliyorlar | Gazi TV

SON DAKİKA

Sadece Vefa Bekliyorlar

Bu haber 09 Kasım 2012 - 9:25 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Sadece Vefa Bekliyorlar

Şehit aileleri ve Gaziler, genel manada kendilerine tanınan haklardan memnun ancak yeterliliğini tartışıyorlar…

 

Aliye Gültekin Konuk Odası’nda bu kez Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube’sinin üye Şehit aileleri ve Gazileri’ni konuk etti. Dernek Binası’nda yaptığı sohbette beklentilerini ve durumlarını ele aldı.

 

-Kimisi duyma, kimisi görme güdüsünü, kimisi ise yürüme uzuvlarını…

Kimisi pek daha fazlasını kaybetmiş… Kimisi belki de aklını…!

Kimisi evlat, kimisi de eş ve baba…Hepsi ama hepsi, devletimizin varlığını ve milletin bölünmez bütünlüğü için, kahramanca mücadele etmiş…

Peki ülkesi için canı pahasına savaşmış Şehitlerimizi ve bu uğurda canıyla bedel ödeyen ve gönül borcumuz olan Gazilerimize ne kadar sahip çıkıyor, yanında oluyor ve seslerine kulak veriyoruz?

-İşte bu soruların yanıtını, Milletimizin güven ve huzuru için hayatlarını hiçe sayarak Şehit olan asker aileri ve Gazilerden almak için Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube’sine gittik ve sorduk. Başkanlığını Diyarbakır’da vatani görevini yaparkan Gazi olmuş Ersin Güluçar’ın yaptığı Dernek’te, ülkenin Doğusundan, Batısına ve hatta Kıbrıs’a kadar çeşitli yerlerinde vatani görevini yaparken Şehit düşmüş bir çok asker aileleri ve Gazilerle sohbet ettik.

 

MİLLİ TÖRENLERİMİZ MALZEME YAPILMASIN

2000 yılında Diyarbakır’da askeri görevini yaparken bölücü terör örgütü ile girilen çatışma sonucu sol dizinden yara alarak çıkan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Ersin Güluçar’ın bir bacağı takılı yapay eklemle işlevini görüyor.

2007’den bu yana Dernek’te gönüllü Başkanlık yapan Ersin Güluçar,Adana’nın şehit ve gazisine duyarlı olduğunu ancak daha duyarlı olması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de en fazla şehit ve gazi veren bölgenin Çukurova olduğuna dikkat çeken Güluçar, milli törenlerin siyasi malzeme yapılmasından da oldukça şikayetçi. Güluçar, “Adana’nın üzerine ölü toprak serili sanki. Milli törenlerimize ilginin azaldığını görüyoruz. Oysa bunu el ele daha görkemli kutlamalıyız” dedi.

 

ÇUKUROVA KAYMAKAMLIĞI

MODEL KOMİSYON KURDU

Çukurova Kaymakamlığı’nın Şehit aileleri ve Gazilerin karşılaştığı sorunlarla ilgili 1 ay önce bir komisyon kurduğunu bildiren Başkan Ersin Güluçar,” Türkiye’de ilk. Biz bu modelin Adana’da diğer ilçelere de yayılmasını, Türkiye’de de bir model olmasını istiyoruz. Bu konuda gösterdiği hassasiyetten ötürü Şehit aileleri ve Gazilerimiz adına Çukurova Kaymakamı Sayın Abdülhamit Erguvan’a teşekkür ediyoruz” dedi.

 

GÖZÜMÜZ YOLLARDA

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un büyük desteklerini gördüklerini ve bu konuda kendilerine şükran duyduklarını anlatan Ersin Güluçar, şunları kaydetti” Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da bizlere scooter ve akülü araç hediye etti. En büyük desteği de Sayın Valimiz veriyor. Biz burayı bir şekilde yaşatıyoruz ama manevi yönümüz eksik kalıyor manevi destek istiyoruz. Bu ülke için canını, kolunu, bacağını, organlarını veren, kaybeden biz Şehit aileleri ve Gaziler manevi destek istiyoruz, manevi ziyaret. Vatanı milleti ve ejdadına borcunu canlarıyla ödeyen bizlerin duyacağı en büyük mutluluk yalnız bırakılmamak.”

 

KALAN ORGANLARINI DA BAĞIŞLADILAR

Şehit ailesi ve Gazi’lerden oluşan 70’e yakın dernek üyesinin organlarını bağışladığını da duyuran Ersin Güluçar, dernek faaliyetleri hakkında da kısaca şu bilgileri verdi” Bir kitap kampanyası başlattık, kitap topluyoruz. 15 Kasım’da Torosların kırsal bir kaç okulunun kütüphanesine yapacağımız bağışlarla okuma alışkanlığına katkıda bulunacağız. Herşeyin başı eğitim, bugün terörün bile en büyük tetikcisi bu. Bizde kendi adımıza bunun önüne geçmek için eğitim faaliyetlerine de yöneliyoruz.”

 

VATAN SEVGİSİNİ ANLATIYORUZ

“Onun dışında yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplam 250 bin lise öğrencisine ulaşıldı konferans, seminerlerle. Onursal Başkanımız Gazi Murat Caner, öğrencilere vatan sevgisini, vatan kazanımının öyküsünü anlatıyor. Sayın Valimizin desteğiyle bu okullara gidiyoruz. Bizler böyle düşünürken, Milli ve resmi bayramların siyaset malzemesi olarak kullanılmasından rahatsızlık duyuyoruz.”

 

Kaynak: http://www.adanamedya.com/news_detail.php?id=39247

Yorumlar

Yorumlar