Polis Vazife Malullerine Faizsiz Konut Kredisi | Gazi TV

SON DAKİKA

Polis Vazife Malullerine Faizsiz Konut Kredisi

Bu haber 30 Haziran 2012 - 15:40 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Polis Vazife Malullerine Faizsiz Konut Kredisi

Yasa tasarısı Madde 10’da 3713 sayılı terörle mücadele kanuna eklenen (c) bendi ile; “c) Konut kredisinden istifade bakımından 4/7/1934 tarihli ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanununun ek 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasındaki hüküm; bir konut ile sınırlı olmak üzere, malul olanların kendileri, hayatını kaybedenlerin ise dul aylığı bağlanan eşi, dul aylığı bağlanacak eşin olmaması halinde yetim aylığına müstehak çocuklarının tamamının müşterek hakkı olarak bir çocuğu, çocuklarının da olmaması durumunda ana veya babası hakkında da uygulanır.” denilmektedir.

Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu EK-9 Maddesinde anılan hükme baktığımızda;

“Polisin, kanunlarla verilen görevlerini yaptığı sırada veya bu görevlerini yapmasından dolayı şehit olması halinde, dul eşine, eşi hayatta değilse veya evlenmişse çocuklarına, bunlar bulunmadığı takdirde bakmakla mükellef olduğu ana ve babasına; konut sahibi yapmak amacıyla, Toplu Konut Fonundan miktarı ödemesiz devresi ve ödeme süresi Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Yüksek Kurulunca tayin edilecek esaslara göre ve faizsiz olarak kredi verilir. Bu fıkra hükmü, 1 Ocak 1971 tarihinden itibaren şehit olan polislerin aileleri hakkında da tatbik olunur.” denilmektedir.


Dolayısı ile bu maddedeki hükmün vazife malulü olan Polisler için de geçerli olması için bu hükmün getirildiğini öğreniyoruz. Bu gelişmeden ötürü Devlet büyüklerimize teşekkür ediyor, polis vazife malulü kardeşlerimize de hayırlı olsun diliyoruz. 


Ordu Vazife Malulleri için de böyle bir düzenleme yapılmasını gönülden arzu ediyoruz.

 

Not: Yasa Maddesine ilişkin bilgimiz dahilinde yaptığım yorumlamadır. Bu anlamda yaptığım yorumlama tamamen kendi bilgim dahilinde olduğundan eğer herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünüyor iseniz yorumlarınızla belirtebilirsiniz. Yasaya ilişkin ayrıntılar uygulama yönetmeliklerinde netleşecektir. Hamit YILDIZ (Gazihaber.com)

Yorumlar

Yorumlar