Özel Sektörde İstihdam Düzenlemesi Şart | Gazi TV

Özel Sektörde İstihdam Düzenlemesi Şart

Bu haber 07 Aralık 2012 - 13:08 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Özel Sektörde İstihdam Düzenlemesi Şart

ÖZEL SEKTÖRDEKİ Terör İstihdamı maddesinin tekrar düzenlemesi gerekmektedir‏.

Konu ile ilgili düzenleme 4857 sayılı iş kanununun 30 uncu maddesinde yer almaktadır. Maddede 26/05/2008 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5763 sayılı kanun ile değişiklik yapılmıştır. Yapılan bu değişiklik ile özel sektör işverenleri için terör mağduru ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu kaldırılmıştır. Kriz zamanında işverenleri rahatlatmak için çıkarılan bu düzenlemede bazı mağduriyetler doğmuştur. Özel sektörde çalışan şehit aileleri ve yakınları işveren tarafından işten çıkarılmakla tehdit edilmiş ve bazı şehit yakınları çocukları kardeşleri işsiz kalmıştır. Eski  hükümlülerle şehit aileleri aynı kefeye konmuş özel sektördeki işleri ellerinden alınmıştır. Unutulmamalıdır ki şehit aileleriyle eski hükümlüler aynı amaçlar uğrunda hareket etmemektedirler. Şehit ve gazilerimiz devletin vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna hayatlarını, uzuvlarını feda ederken eski hükümlüler ise kişilerin özgürlüklerine canları mallarına kast eden kişilerdir

  

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar için kamu ve özel sektörde istihdam zorunluluğu getirildi.

 

 

İşverenler, 50 veya daha çok işçi çalıştırdıkları özel işyerlerinde yüzde 2 oranında terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan işçi çalıştırmakla yükümlü olacak. şeklinde yeni bir madde düzenlemeye girmiştir.

Bu düzenlenen yeni maddeye terör şehitlerinin eş veya çocukları ve gazilerimiz ibaresi eklenmesi gerekmektedir 

 

2 iş hakkıyla ilgili oluşan aileleri arasında mağduriyetler bu yönetmelikle  en azından çözüme ulaşabilir şehitlerimizin çocukları kardeşleri valilik kapılarında iş istemek için beklemek durumunda kalmazlar.

 

 

 Zaten 2 iş hakkı kulağa geldiği gibi hoş değildir şehidin eşi 1. iş hakkını kullandıysa şehidin çocukları yetimleri 2 iş hakkını kullanamamaktadırlar şehitlerin çocukları mağdur bırakılmıştırlar.

 

 

 Bu mağduriyetin önüne geçmek için %1 terör istihdamına şehidin eş veya çocuklarınında eklenmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Gökhan UZ

 

0533 221 53 53 

Yorumlar

Yorumlar