Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği | Gazi TV

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği

Bu haber 04 Aralık 2012 - 10:25 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği

Bugün resmi gazetede yayımlanan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine baktığımızda Şehit ve Gazi çocuklarının Özel Öğretim Kurumlarına kayıtları esnasında karşılaşılan problemlerin çözümü için hiçbir madde konulmadığı görülmüştür. Sorunlar sürekli dile getirilmesine rağmen maalesef halen çözüm üretilememiştir…

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları yönetmeliğinin ilgili maddelerinde “Kurumlar, kurumda okutulacak öğrenci sayısı oranının %3 olması gerektiği, okuma hakkını kazananlardan şehit ve malûl gazi çocukları ile malûl gazilere ücretsiz okutmada öncelik verileceği, Şehit ve Malul Gazi çocukları ile Malul  Gazi  öğrenci veya kursiyerlerden kuruma başvuruda bulunulmaması hâlinde,  yüzde üçlük oranın tamamından kayıtlı öğrenci ve kursiyerler yararlandırılacağı” hükmü yer almaktadır. Bahse konu yönetmelik çerçevesinde Şehit ve Malul Gazi çocukları ile Malul Gazilerin müracaatı halinde bu kontenjandan öncelikli yararlanma hakkının bulunduğu mezkur yönetmelik hükmünde de aşikar olarak görülmektedir. Ayrıca yönetmelik hükümlerinde bir Şehit ya da Gazi Ailesinden öğretim kurumunda okuyacak çocuk sayısına ilişkin de herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. 

 

Durum böyle olmasına rağmen uygulamada “kontenjan dolu” yanıtı alınabilmekte, özel öğretim kurumları kontenjanları öncelik sırasına dikkat etmeyerek yakınlarına kullandırabilmektedirler. Sitemizde defalarca dile getirdiğimiz bu sorun var olmasına rağmen halen Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığınca ya da bağlı olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca bu soruna kalıcı çözüm sağlayacak bir yönetmelik değişikliğinin gerçekleştirilmemiş olması üzüntü vericidir. Bugün yine yönetmelik değişikliği oldu ama bu soruna çözüm bulunmadı… Neden çözümsüzlükte ısrar ediliyor?

Yorumlar

Yorumlar