Özel Öğretim Kurumları Kontenjanlarına İlişkin Soru Önergesi | Gazi TV

SON DAKİKA

Özel Öğretim Kurumları Kontenjanlarına İlişkin Soru Önergesi

Bu haber 28 Ekim 2012 - 20:58 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Özel Öğretim Kurumları Kontenjanlarına İlişkin Soru Önergesi

CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Volkan CANALİOĞLU’nun 7/9160 esas numaralı Özel Öğretim Kuramlannda Ücretsiz veya Burslu Okutulacak Öğrenci ve Kursiyerler Hakkında Yönetmeliğe ilişkin vermiş olduğu soru önergesi ve Milli Eğitim Bakanlığınca verilen cevabi yazı aşağıda sunulmuştur.

 

11.02.2009 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan ; Özel Öğretim Kuramlannda Ücretsiz veya Burslu Okutulacak Öğrenci ve Kursiyerler Hakkında Yönetmeliğin 5. Maddesinde yapılan EK ve DEĞİŞİKLİKLER 07.04.2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Yapılan değişikliğe göre ; “ (3) Kuramlar, ücretsiz okutmakta yükümtü olduktan şehit veya malûl gazi çocuktan dışındaki öğrenci ya da kursiyerleri tamamen ücretsiz veya bunlann ücretlerinin toplam miktari kadar öğrenim ücretinde % 25, % 50 veya % 75 oranında indirim uygulayarak daha fazla öğrenci veya kursiyer okutabilir.” ibaresi eklenmiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Ülke genelindeki özel okullarda kaç şehit veya gazi çocuğu okutulmaktadır ?

2- Bakanlığınız, bu yönetmeliğin uygulamalarını kontrol ediyor mu ?


MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TARAFINDAN VERİLEN YANIT:

 

20.03.2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Yönetmeliğinin 57 nci maddesinin 3 üncü fıkrasında; “Kurumlar, ücretsiz okutmakla yükümlü oldukları öğrenci ya da kursiyerlerden birinci fıkrada sayılanların dışındakileri tamamen ücretsiz veya bunların ücretlerinin toplam miktarı kadar öğrenim ücretinde %25, %50 veya % 75 oranında indirim uygulayarak daha fazla öğrenci veya kursiyer okutabilir.” hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede il milli eğitim müdürlüklerinden alınan bilgiler doğrultusunda ülke genelindeki özel okullarda ücretsiz olarak okutulan şehit/gazi çocuğu sayısı 1.438’dir.

Ayrıca söz konusu Yönetmelikte yer alan ücretsiz ve burslu okuyacak öğrenci kursiyerlerle ilgili iş ve işlemler valiliklerce kontrol edilmektedir.Yorumlar

Yorumlar