Ordu Vazife Malulü Hak Ettiğini Almalı | Gazi TV

SON DAKİKA

Ordu Vazife Malulü Hak Ettiğini Almalı

Bu haber 03 Mayıs 2012 - 8:43 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Ordu Vazife Malulü Hak Ettiğini Almalı

…Hayatı boyunca çalışamayacak arkadaşımıza verilen maaş yetersizliği nedeniyle kişi bunalıma girip hayatından vazgeçme durumuna gelmişse, bu vebal kimin diye sormak istiyorum?…

 

    Ordu Vazife Malûllerinin durumu nedense bir türlü düzelmiyor. Yıllardan beri kendilerine tam anlamıyla bir hak verilmeyen bu insanlar gerçek anlamda mağdur… Her yerde yüksek sesle dertlerini dile getirmelerine rağmen bir sonuç alınamaması daha da üzücü olan tarafı bu meselenin diye düşünmekteyim. Vazife Malûlüysen sanki hiçbir şeysin. Elektrik, su indiriminden dahi bu insanlar yararlandırılmamaktadır. Askerlik görevini yaparken yani vatanımıza hizmet ederken eğitim, tatbikat, manevra, toplu halde intikal, nöbet esnasında, kademede kısacası taraflarına verilen tüm görevleri ülkemize olan hizmet aşkıyla yerine getirirken yaşadıkları istenmeyen bir olay nedeniyle sakat kalmaları sonucunda kendilerine Vazife Malûlü denilen bu arkadaşlarımızın görmezden gelinmesi artık kesinlikle sona ermelidir. Terör olayları esnasında yaralanıp Gazi unvanı alan arkadaşlarımıza tanınan tüm hakların bu değerli kardeşlerimize tanınarak, problemlerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Üzülmelerine, kendilerini dışlanmış gibi hissetmelerine artık son verilmelidir. Bu konuda tüm Şehit Ailelerimizin ve Gazilerimizin birlikte hareket ederek, bu problemin çözümünde tam bir dayanışma sergilemesinin önemi büyüktür. Genel Merkezimizin, şubelerimizin meseleyi tam anlamıyla ele alıp bu konuda ortak eylem planıyla hareket etmesi çözüme ulaşılması adına son derece önemlidir.

 

    En kısa sürede Vazife Malûlü olan arkadaşlarımıza bir iş hakkı sağlanması yanında,

 

    Faizsiz konut kredisi hakkının kendilerine tanınması öncelikli iyileştirmeler olmalıdır.

 

    Ordu Vazife Malûllerimizin herhangi bir yerde çalışırken meslek kazası geçiren kişilermiş gibi değerlendirilmesi son derece yanlıştır. Askerlik görevi çok farklıdır. Bu insanlar ülkelerine hizmet için hiçbir karşılık beklemeden görevlerini yerine getirirken askerliğin sebep ve etkisiyle bu hale geldilerse, kendileri için özel bir kanun maddesinde haklarının tekrardan düzenlenerek eksikliklerinin giderilmesi gereği ortadadır. Terör mağduru bir arkadaşımıza tanınan tüm hakların koşulsuz bu arkadaşlarımıza tanınması bu sorunla ilgili atılabilecek olan en doğru adımdır. Sonuçta öyle ya da böyle yapılan hizmet bu ülke içindir. İlgili makamların bu konuyu dikkatli bir şekilde ele alıp somut bir takım adımların atılması gereği açık olarak ortadadır.

 

    Kimse askerlik yaptığı yeri seçmedi!

 

    Kendisine nerede görev verildiyse layıkıyla yerine getirmeye çalıştı!

 

    Askerlik görevi esnasında sakatlandıysa, devletimizin kendisine sahip çıkması zaten anayasal bir zorunluluk değil midir?

 

    Hayatı boyunca çalışamayacak arkadaşımıza verilen maaş yetersizliği nedeniyle kişi bunalıma girip hayatından vazgeçme durumuna gelmişse, bu vebal kimin diye sormak istiyorum?

 

    Malûl Gazilerimize sağlanan tüm hakların Vazife Malûlü arkadaşlarımıza sağlanması gerekliliğine vurgu yapıyorum.

 

  Vazife Malûllerimizin özlük haklarında tam anlamıyla bir çalışma yapılarak eksikliklerin giderilmesini beklemekteyiz. Bu konuda camiamızın bir bütün şeklinde hareket ederek, problemin çözümüne destek sunması son derece yerinde bir yaklaşım olacaktır diye düşünüyorum.

 

                                                  Ümit TAYDAŞ

                                                  Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği

                                                  Manisa Şubesi Başkanı

Yorumlar

Yorumlar