Ordu Vazife Malulleri Kiradan Kurtulmalı | Gazi TV

SON DAKİKA

Ordu Vazife Malulleri Kiradan Kurtulmalı

Bu haber 31 Mart 2012 - 23:07 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Ordu Vazife Malulleri Kiradan Kurtulmalı

Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz geçen gün buradan tanıtımını yaptığımız sehitgazi.com sitesine bugün bir soru geldi. Ama öyle bir soru ki, cevaplayabileni tebrik edeceğim… Kısaca “sözün bittiği yer” ifadesi tam bu soruyu anlatıyor. Ordu Vazife Malulü bir amcam aşağıdaki soruyu göndermiş. Buyurun elimizi vicdanımıza koyarak hep beraber okuyalım… Ordu Vazife Malullerine empatik yaklaşımla faizsiz konut kredisi taleplerini daha net görelim…

“Ben 2.derece Harp malülü Gazisiyim. Karabük Devlet hastanesinden almış olduğum yüzde yüz sakat raporumu SGK’ya gönderdim, 1.dereceye inmek için, raporum hala cevaplanmadı. Sorum şu; SGK Devlet hastanesinden almış olduğum raporu kabul eder mi ve birinci dereceye düşebilir miyim? Çünkü ben ağır özürlüyüm. 17 yıldır dializ hastasıyım. By-pass ameliyatlısıyım epilepsi var. Büyük abdestimi idrarımı tutamıyorum. Belim kırık. Bakıma muhtacım. Ama derdimi kimseye anlatamıyorum. Kirada oturuyorum. 350 tl. kira veriyorum. İki kızım var. Maaşım yetmiyor. Konut kredisi bize niye verilmiyor? Ben 82 yılında kaza geçirdim. Paraşütle atlarken sakatlandım. Bizleri hepden unuttular. Sevgili Hamit bey benim sorularıma da cevap veririseniz çok sevinirim. ALLAH’a emanet olun sevgiler, saygılar sunarım.”

 

   Bana bu konu ile ilgili bir “Polis Vazife Malulü” kardeşimizin gönderdiği yazıyıda buraya eklemeden geçemeyeceğim;

 

   “Ben Polis Memuru olarak görev yaptığım esnada 2006 yılında görev başında iken silah kazası neticesi yaralanarak 2008 Yılında 5434 Sayılı Kanunun 45. Maddesine istinaden Vazife Malülü Olarak Emekli Sandığı tarafından emekliye sevkedildim.Devlet Emekli maaşı bağladı ve normal görev sürem üzerinden 16.000 lira emekli ikramiyesi verdi.Bu olay neticesinde sağ ayağım felçli kaldı ve ayağımda kullandığım bir ortez ile destek alarak yürüyebiliyorum.1.200 T.L emekli maaşı alıyorum ve 450 T.L kira veriyorum.Elektrik su vs. derken geçimimi ucu ucuna sağlayabiliyorum.Devlet görevim başında bu olay meydana geldiği için bir adet madalya takdim etti ve beni bir kenara itti.Şu an ne ikinci bir iş hakkından ne de faizsiz konut kredisinden yararlanma imkanım var.Çevremde iş arıyorum ancak ayakta uzun süre duramadığım , tertibatlı araç dışında araba kullanamadığım ve yaya olarak uzun mesafeler katedemediğim için hiç kimse iş vermeye yanaşmıyor.Ne sigorta ne de fazla bir ücret istemediğim halde organize sanayiinin merkezi olan bir ilde iş bulamadım.Bu gidişle o madalyayı boynuma asacak ve beylik silahım ile en sonunda gidip meclis önünde intihar edeceğim.Bu nasıl bir devletçilik anlayışıdır ki malülleri arısında dahi ayrımcılık yapar.Ben bana devletin ev hibe etmesini istemiyorum.Geri ödemesi olan faizsiz konut kredisinden faydalanmak istemem çok büyük bir istek mi.PKK lı olduğu istihbarat raporları ile tespit edilen kaçakçıların ailelerine  dünyanın tazminatı karşılıksız verilirken geri böyle bir kredinin bizim gibi malül ve engelli olanlara verilmemesi devletin varoluş sebebine tamamı ile aykırı bir durum değil midir.Ben artık sözün bittiği yere geldim.Yaşlı bir annemden başka kimsem yok.Görevim nedeni ile evlenemedim ve şu an yalnız bir başıma engelli bir şekilde yaşamımı idame ettirmeye çalışıyorum.Ancak böyle rezil bir hayat sürmektense hayatıma son vermek daha anlamlı geldi.Saygılarımla.”

   

    “Sözün bittiği yer…”

Yorumlar

Yorumlar