Ordu Görev Şehitleri ve Malulleri

Ordu Görev Şehitleri ve Malulleri

16/01/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Ordu Görev Şehitleri ve Malulleri

Sitemize ulaşarak mesajını ileten Görev Gazimiz Sn. Hikmet KANLI’nın oldukça anlamlı olan yazısını sizler için yayımlıyoruz.

   Merhaba,saygıdeğer Hamit Bey;bu konunun da bende yıllanmış olanı var,onun için yazma ihtiyacı duydum.1982 yılının şubat 5’inde terhisli olarak (askerlik 20 aydan 19 aya düştüğü için) izin kağıdıyla,benden 1 gün önce izinli terhis olan asker arkadaşım İSMAİL ZIMBA ile yola çıktık,İsmail izninde nişanlanmış terhis olunca da evlenecekti,olmadı Hamit Bey İsmail evine nişanlısına ulaşamadı,bunu bazıları öldü diye değerlendirebilir,benim nazarımda şehittir İSMAİL ZIMBA.Askerlik sebebiyle trafik terörü şehididir,dolayısıyla bende trafik terörü gazisiyim diyebilirmiyim bilemiyorum.

 

   Günümüzde pek çok ayrımlara uğradığı için çözümü zor bir düğüm gibidir bu konu,terörden sivillerinde zarar görmesinden dolayı bir takım haklar elde ettiği, duyduğuma göre sivil gazilik,şehitliğin olduğu bu dönemlerde, hala askerlik içinde,askerliğin tesir ve sebebiyle ölenlere şehit,sakat kalanlara gazi denilmemesini anlayamıyorum.Bazı teröristlerle çatışmaya girerek  terör gazisi olan arkadaşlarımızın ”biz teröristlerle canımız pahasına mücadele ederken bu gaziliği hak ettik”dediklerini duyar gibi oluyorum. Eyvallah sonuna kadar,canı gönülden katılırım.İçinde kötü niyetli,haksız çıkar sağlamak amaçlı vb. eylemler dışında, dikkatlerden uzak tutulduğuna inandığım bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Asker olan her insan potansiyel ŞEHİT yada GAZİ’dir, yani adaydır. Emir komuta zincirinde verilen emre itaatsizlik söz konusu olamaz, eğer olursa cezai müeyyideleri vardır,kendi özelimizden örneklersek;bana ya da rahmetli arkadaşım İsmail’e ”siz terörün çok yoğun olduğu şu birliğe gidiyorsunuz denildi’de biz oraya gitmeyiz dedik mi ki bu ayrımcılıklara mahkum ediliyoruz.

 

   Kaldı ki İsmail terziydi,İzmir’de küçük bir dükkanı varmış, mış’lı aktarıyorum çünkü babasından duydum, askere giderken dükkanının kapanışını vermeyi unutmuş,vergi dairesinden gelip oğlunun cezasını ödetmişler bu biricik evladını, canını kaybetmiş benim MUSTAFA KEMAL ZIMBA amcama ,insan üzerinde maddiyattan önce manevi anlamda yaptığı tahribatı, travma ve kırılmayı tasavvur edebilir misiniz arkadaşlar?

 

   Şunu aktarmazsam olmaz,’‘yavrum canım gitti vatan sağ olsun, ama bu borcun tamamını bir seferde ödeyemem, taksit yapın bari, evladımın borcu benim namus borcumdur’‘demesi üzerine Allah’tan taksitlendirmişler bari. Ben MUSTAFA Amcaya bir daha gidemedim arkadaşlar, nedeni hem kendi acılarım, hemde onun acılarının tazelenmesini istemedim kendimce. Kısa süre önce gittim ama bulamadım Mustafa amcayı, etraftakilerden de bilgi alamadım. Allah’tan dileğim; insana evlat acısı yaşatmasın,yaşayanlara da sonsuz sınırsız sabırlar ihsan etsin  Rabbim. Uzattığımın farkındayım, daha önceki uzatmam da  açıkladığım gibi, uzun yıllar öncesine dayanan anlaşılamamaların anlatılması oldukça  uzun sürebiliyor. Sabrınızı daha fazla zorlamaksızın,naçizane dileyene bu anlattıklarımın pek çoğunu belgelendirebileceğimi yineleyerek, herkesin mevcut durumundan daha iyi, sağlıklı, mutlu, umutlu, huzurlu bir yaşam sürmeleri dileklerimle Saygılar Sunarım.

Yorumlar

Yorumlar