Orada Kimse Var mı? | Gazi TV

SON DAKİKA

Orada Kimse Var mı?

Bu haber 01 Ağustos 2012 - 15:01 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Orada Kimse Var mı?

Sitemiz köşe yazarlarından Ordu Vazife Malulü Sn. Rafet KELEŞ’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

Yıllardır terör belasıyla boğuşuyoruz,bu uğurda nice yiğitleri toprağa verdik,vermeyede devam ediyoruz,toprağa vermeyip unuttuklarımız da var. Onlar hayatına bir şekilde devam ediyor ama nasıl ? Kimi kolunu yada kollarını,kimi bacağını ya da bacaklarını,kimi gözünü ya da gözlerini verdi,kimi bir daha hiç kalkmayacak şekilde yatağına,odasına hapsoldu bu vatan için.


Bu insanlar sadece terör belasıyla mücadele ederken bu hale gelmedi. Kimi operasyona giderken trafik kazası gecirdi,kimi nöbet tutarken arkadaşı tarafından kaza sonucu vuruldu,kimi arazi aramasında yüksekten düştü,kiminin üzerine çığ düştü,kimi kışın nöbetteyken ayakları dondu,kimi operasyon emri beklerken kaza sonucu yaralanıp sakat kaldı. Kısaca askerlik kurumu olduğu sürece bu olaylar maalesef ki yaşanmaya devam edecektir.


Biz kaçını dinledik,kaçıyla ilgilendik ? Gazetede,tv’de haber olduktan sonra kaç tanesi aklımıza geldi ? Neden unuttuk ? Hepsinin yaralanma hikayesi başka,olayları farklı ama tek ortak özellikleri var. Hepsi bu ülkenin bölünmez bütünlüğüne hizmet ederken sakat kaldılar ve bir çoğunun ömrüde bu sakatlıkların sebebiyle kısaldı maalesef ki. Bu vatan uğruna hayatını kaybeden veya sakat kalan kaç kişi tanıyorsunuz,kaçını dinlediniz,kaçının farkındasınız,kaçı umrunuzda ? Bu insanlar nasıl yaşar ne ile geçinir,gündelik yaşantılarında ne gibi sorunlarla karşılaşırlar,toplum onlara nasıl bakar hiç fark ettinizmi ? Sanmıyorum,yolda görseniz bir çoğunuz “yazık,genç yaşta sakat kalmış” der geçersiniz,o insanların sizler için sakat kaldığı bir çoğunuzun aklına bile gelmez.


Maalesef ki unutanlar sadece sıradan vatandaşlar değil,devletin kendisi bile unutmuş bu insanları. Askere aldığı insanları,operasyonda oldu,kaza sonucu oldu diye ayırdı yıllarca,Ordu Vazife Malülü-Şehidi diye birde isim takıp maaş dışında bir hak vermediler. Ne ev sahibi olmalarının,nede iş kurmalarının önü açıldı. Hatta taktıkları protezin parasını bile kendisinden tahsil ettiler,her muayene olduklarında,her ilaç kullandıklarında yine parasını verdikleri maaştan kestiler. Kısaca ne halin varsa gör dediler,ama sadece para vermeyle olmuyor bazı şeyler.


Yıllardır çetecileri,katilleri,dolandırıcıları vb gibi çeşitli suçlara bulaşmış kişileri koruyup kollamak için defalarca kere kanun çıkaranlar,uğruna hayatını veren,sakat kalan insanlar için maalesef ki hiç bir şey yapmamıştır. Son dönemde bir çalışma yapıldı,ancak bu da yeterli olmadı,beklentileri karşılamadı. Ne Şehit ve Gaziler arasındaki ayrım kalktı,ne de herkesi memnun edecek,sıkıntıları giderecek,herkesi ilgilendiren doğru düzgün bir şey çıkmadı.


İnşallah bugüne kadar yapılanlar,bundan sonra yapılacakların teminatı olmaz. Ve önümüzdeki yasama döneminde sıkıntıların bizzat muhatabı olanlar dinlenerek herkesi mutlu edecek,adaletsizlikleri giderecek bir çalışma yapılır ve bu insanların hak ettikleri onurlu ve kaliteli yaşam şartları bir an önce sağlanır.


                                                                                Saygılarımla, 


                                                                                  Rafet Keleş

                                                                           Ordu Vazife Malulü

Yorumlar

Yorumlar