Olay Tarihinden Sonra İşe Girip Ayrılanlar | Gazi TV

Olay Tarihinden Sonra İşe Girip Ayrılanlar

Bu haber 16 Temmuz 2013 - 15:00 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Olay Tarihinden Sonra İşe Girip Ayrılanlar

478 sayılı yasanın 86. maddesi ile 3713 s.k.’nun Ek-1’inci maddesinde yapılan değişiklikle istihdam hakkını sağlayan olayın meydana geldiği tarihten sonra kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken bu görevinden ayrılmış olanların iş hakkını veren madde fıkralarının uygulanmasında dikkate alınmayacağı hüküm altına alınmıştır. Aşağıda Şehit

ŞEHİT KARDEŞİNİN SORUSU;

 

“Hamit abi öncelikle hayırlı Ramazanlar. Ben abim Şehit olduktan sonra uzman erbaşlığa  girdim ve 2011 yılında ayrıldım. SGK hizmet sorgulamada ise benim hizmetimi 4C kanuna tabi diye gösteriyor. Bu kanuna tabi olduğumdan (geçici sözleşmeli personel olmam) dolayısıyla iş başvurum yine geçersiz olur mu? Allah rızası için bana yardımcı olabilirsen sevinirim. Yüce rabbim her daim yar ve yardımcın olsun Abi… Selametle kal abi.”

 

478 SAYILI YASANIN 86. MADDESİNDEKİ HÜKÜM;

 

Bir başkasının bakımına muhtaç olacak derecede engelli olanlar, birinci fıkrada sayılan kurumlarda görev yapanlar, istihdam hakkını sağlayan olayın meydana geldiği tarihten sonra söz konusu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken bu görevinden ayrılmış olanlar ile kırkbeş yaşını bitirmiş olanlar istihdam hakkından faydalanamazlar ve bu durumda olanlar yukarıdaki fıkraların uygulanmasında dikkate alınmaz.

 

SONUÇ;


Sonuç olarak anılan yasal düzenlemeye göre bu kardeşimiz iş hakkından yararlanamayacak gibi görünüyor. Şimdi bu kardeşimizin bu madde hükmüne göre iş hakkından yararlanamayacak olmasını nasıl izah edebilirsiniz? Bu kardeşimizin günahı ne?!

Yorumlar

Yorumlar