Olay tarihinden sonra çalışmayan var mı? | Gazi TV

Olay tarihinden sonra çalışmayan var mı?

Bu haber 11 Aralık 2013 - 15:59 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Olay tarihinden sonra çalışmayan var mı?

Bu haberimizde, 3713 s.k.’nun EK-1 maddesinde yer alan “istihdam hakkını sağlayan olayın meydana geldiği tarihten sonra söz konusu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken bu görevinden ayrılmış olanlar” hükmünü gündeme alıyoruz.

   02.08.2013 tarihinde resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı yasa ile 3813 s.k.’nun iş hakkını düzenleyen EK-1 maddesinde revizyon yapılarak kapsam genişletilmiş, iş hakkını kullanma şartları yeniden düzenlenmiştir.

 

   Bu kapsamda bahse konu yasa maddesinde yer alan; “istihdam hakkını sağlayan olayın meydana geldiği tarihten sonra söz konusu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken bu görevinden ayrılmış olanlar” hükmüne istinaden, Sınıf ya da görev değiştirerek vazifelerine devam eden ve sonrasında emekliye ayrılan vazife malulleri bu hakkı kullanıp kullanmayacakları ile ilgili tedirginlik yaşamaktadırlar.

 

   Bu kapsamda belirtmek gerekirse, olay olduğu tarihten sonra vazife maluliyeti kapsamında emeklilik işlemleri hemen gerçekleşmemektedir. Aylar, hatta yıllar süren tedavi süreci sonunda kesin işlemli heyet raporu alınmakta ve müteakiben vazife malulüliyetine karar verilerek emekliye ayrılmaktadırlar. Tedavi süreci sonrası emekli işlemleri tamamlanana kadar “Sınıfı görevini yapamaz” kararlı heyet raporu alanlar vazife maluliyeti işlemleri tamamlanana kadar karargahlada görev yapmaktadırlar. Dolayısı ile bu mantıktan gidilirse iş hakkının bizzat sahibi olan hiçbir vazife malulülünün kendisinin iş hakkından yararlanamamaları gibi bir durum söz konusu olabilecektir. Tabi böyle bir durumda belirtmek gerekir ki, yasal açıdan eş ya da çocuklarının, eşi ya da çocuğu yoksa kardeşlerinin iş hakkını kullanabilmeleri önünde engel yoktur. 

 

   Dolayısı ile uygulama yönetmeliğinde, EK-1 maddede yer alan bu hükmü açıklarken; istihdam sağlayan olayın meydana geldiği tarihten sonra söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başlayarak (Olay sonrası yeni iş başı yapmış olmak) sonrasında bu görevlerinden ayrılmış olanlar şeklinde belirtilmesi halinde bu sorunu çözümleyebilecek bir etki yapacağını düşünmekteyim. Aksi taktirde bu madde çok farklı uygulamalara yol açarak hakkın kullanımında sorun yaratacağa benziyor. Tabi hak sahiplerinin yargı yoluna gitmelerine gerek kalmaksızın hakkı kullanabilmeleri açısından da bu düzenleme önem arz ediyor. Saygılarımla.


                                                                                                   Hamit YILDIZ

                                                                                                   Gazi J. Yzb.

                                                                                                   Gazihaber.com

Yorumlar

Yorumlar