Nice 90 Yıllara Türkiye Cumhuriyeti | Gazi TV

Nice 90 Yıllara Türkiye Cumhuriyeti

Bu haber 28 Ekim 2013 - 18:00 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Nice 90 Yıllara Türkiye Cumhuriyeti

Sitemiz köşe yazarlarından Gazi E. J. Astsb. Hüseyin Hüsnü ÇINAR’ın kaleme aldığı köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz…

 Cumhuriyetimizin 90ncı kuruluş yıldönümünü kutlamanın sevinci içerisindeyiz…

 

   ATATÜRK’ÜN CUMHURİYETİ TANIMLAMALARI;

“…Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet biçimi demektir. Demokrasi ilkesinin en modern, en mantıklı uygulamasını sağlayan hükümet biçimi cumhuriyettir! Cumhuriyet, yüksek ahlak değerlerine ve niteliklerine dayanan bir yönetimdir. Cumhuriyet erdemdir. Cumhuriyet yönetimi erdemli ve namuslu insanlar yetiştirir. Ulusal irade, kararlılık ve bilincin seçkin eseri olan değerli Türkiye Cumhuriyeti, her anlamda büyük Türk ulusunun öz ve değerli malıdır. Değerli çocuklarının elinde sürekli yükselecek ve sonsuza kadar yaşayacaktır…”  1923’de Cumhuriyet kurulmadan önce tanımlamıştır.

“Bizim, açık ve uygulamayı mümkün gördüğümüz siyasal görüş, milli siyasettir. Milli siyaset dediğim zaman, amaçladığım anlam ve içerik şudur: Ulusal sınırlarımız içinde, her şeyden önce, kendi gücümüze dayanarak, varlığımızı korumak, ulusun ve vatanın gerçek mutluluğuna ve kalkınmasına çalışmak… Uygar dünyadan, uygarca insanlık davranışını ve karşılıklı dostluğu beklemektir.”  1927 yılında belirtmiştir.

“Temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Cumhuriyet… 1933’de 10ncu yıl nutkunda belirtmiştir. Daha sonraki yıllarda her fırsatta dile getirilen “Yurtta Barış, Dünyada Barış” özdeyişi bu görüşün noktalanmasıdır.

Cumhuriyeti koruma, yaşatma ve çağdaş medeniyetler düzeyine çıkarma görevini de Türk Gençliğine emanet etmişti sevgili ATATÜRK. Bunun için de ; “Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları; yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz!” demiştir.Ulu önder ATATÜRK’ten sonra ve özellikle son yıllarda birçok Cumhuriyet karşıtlığı uygulamalara tanık olduk.“Gençliğe Hitabe” kitaplardan çıkarıldı. Ulusal sınırlarımız içinde birbirimize düştük. Ulusallık-Milliyetçilik de neymiş dediler, bağımsızlığımızı tartışır olduk.  Cumhuriyetin “Devrim Yasaları” tartışılmaya-değiştirilmeye başlandı. Cumhuriyetin bayramları yasaklanır oldu. TÜRK adı ve TÜRKÜM demek neredeyse suç oldu. Gençliğin yorulduğu ve ATATÜRK’ü takipten vazgeçtiği düşünülmeye başlanmıştı ki Türk Gençliği yeniden şahlandı, Atasına ve Cumhuriyetine sahip çıkmaya başladı ve bu konuda ne kadar kararlı olduğunu kanıtladı.

 

Türkiye Cumhuriyetimiz her ne pahasına olursa olsun, ebediyen yaşamaya devam edecektir, bunun teminatı da ulu önder ATATÜRK’ün Cumhuriyeti emanet ettiği

ASİL TÜRK GENÇLİĞİ’DİR.

 

Türkiye Cumhuriyetimizin 90ncı kuruluş yıl dönümünde aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Cumhuriyetimiz, Yüce Türk Milletine ve Cumhuriyetimizin teminatı olan Asil ve Cesur Türk Gençliğine kutlu osun.

 

Hüseyin Hüsnü ÇINAR

 

 

Gazi E.J.Kd. Bçvş.

Yorumlar

Yorumlar