Ne “Paket” miş Bee

Ne “Paket” miş Bee

01/10/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Ne “Paket” miş Bee

Sitemiz köşe yazarlarından Sn. Baler FİDAN’ın köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

Kaç hafta ertelendi, günlerce ötelendi ve beklenen PAKET nihayet açıklandı. Bazı yalakalar paket açılmadan gösterilen tepkileri küçümsede, bazıları ellerini ovuşturup bakalım nasıl bir süpriz bizi bekliyor diye beklesede. Bu paketten beklentiler üstü birşey çıkmayacağı olasıydı, öylede oldu. 


Kim ne derse desin ülkemizde yapılan birçok iyileştirme, dayatmayla olduğundan müsbet sonuçlara ulaşamıyoruz. O yüzden paketlerle kendimizi kurtarmaya devam ediyoruz. PKK, BDP, AB, ABD istiyor diye yapılan tüm reformlar malesef hüsranla sonuçlandı, sonuçlanmasa bile, adı var kendi yok demokrasi yıllarca göstermelik bir deyimden öteye gidemedi. 


Bugün Sn. Başbakanın güzel ifadelerle süslenmiş çok büyük umutlar bağlanan sunumunda da gördük ki herkesimi memnun etmek mümkün değil, herkesime ayrı ayrı mavi boncuk dağıtıp bak ben demokrasi getirdim demekte doğru değil. 


Toplumun değişik kesimlerinin hassasiyetlerinden bir kaç süsleme yapıp, hayır demelerinin önüne geçtikten sonra diğer dayatmaları topluma “dayatmak” hiçbir demokraside kabul edilir bir durum değil. Pakette müsbet iyileştirmeler olmasına rağmen dağ fare doğurmuş gözükmektedir. 


Kamu çalışanı memurların siyaset yapmaları önündeki engeller kaldırılırken, seçim barajı düşürülürken, yaşam tarzına müdahalelerin önüne geçilirken, kamu da kıyafet serbestisi getirilirken çok güzel deyip “ANDIMIZIN” kaldırılmasına da birşey olmaz ne demek mümkün değil. Andımız BDP’li, PKK’lı kesimi rahatsız ediyordu, okulla açıldığından bu yana eylem boykot gündemde tutuyorlardı. Kaldırılması ile gönülleri hoş olacak mı merak ediyoruz. 


Bu paketin kimlerin dayatması ile hazırlandığı kimin gönlünü etmeye yönelik olduğu tartışmaya açmak işi uzatmaktan öteye gitmez ancak birilerinin gönlü hoş olacak diye milli değer ve hassasiyetlerimizden vazgeçmemizi kimse beklemesin. Demokrasi bir pakete sığdırılamayacak kadar geniş anlamları olan bir değerdir. Daha doğrusu bir KÜLTÜRDÜR.  Bu değer dayatmalarla değil ihtiyaçların karşılanması adına değerlendirildiği zaman bir anlam kazanır. Diliyoruz ki toplumun gerçek ihtiyaçlarının karşılandığı paketlerde paketler açıldığında hiç bir sorunumuz kalmayacak. Dayatmaları ekmekten sudan daha mühim görüp Türkiye Cumhuriyeti paketlemeye çalışanlar, bu yolla idare edilmeyecek kadar büyük bir devlet olduğunu görecekler. Kimse onu paketler böleceğini, demokrasiyi kullanarak parçalayacağını sanmasın. 


Bazı  MALUM kesimlerden “Bakın paket açıldıda ne oldu ülkemi bölündü” gibi sesler duyuyoruz, ülkeyi bölmeye kimsenin gücü yetmez kardeşliğimizin, milli birikim ve değerlerimizin zarar görmesi bölünmeden daha da tehlikelidir. “Demokrasi ümit edildiği gibi tiranlığa ve baskıya karşı insanların güvenliğini sağlayacak bir sistem olamadı. Düşünen insanlar arasında demokrasiye inancın giderek azaldığını görünce üzülüyorum.” Friedrich A. von Hayek

Yorumlar

Yorumlar