Nasıl Dava Açarım | Gazi TV

Nasıl Dava Açarım

Bu haber 22 Ocak 2013 - 12:06 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Nasıl Dava Açarım

Şehit ailelerine 2. iş hakkına yönelik olarak “kapsam dışı” olarak başvurusu olumsuz sonuçlanan Şehit yakınlarından idare mahkemesine müracaat edecekler için Avukat Sn. Vecdi OKŞAŞOĞLU tarafından yapılan ve avukatın şahsi görüşlerini içeren genel bilgilendirme yazısı aşağıda sunulmuştur.

 

 

 

NASIL DAVA AÇARIM MESELESİ

 

 

 

 

“ŞEHİT YAKINLARINA 2. İŞ TALEBİNİN REDDİNE DAVA  AÇILMASI VE SÜRE AŞIMI MESELESİ

 

1.      12/07/2012 tarih ve 28351 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6353 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 76. Maddesinde yapılan değişiklik ışığında İçişleri Bakanlığı tarafından ilgili yönetmelik yayımlanmış 11.12.2012 tarihinde resmi gazetede yayımlanmak sureti ile yürürlüğe girmiş ve başvurular başlamıştır.

2.      Bu durumda yönetmeliğin yayım tarihi olan 11.12.2012 tarihinde yeni bir 60 günlük süreç başlamıştır.

 

Nasıl Başvuruda Bulunurum?

 

3.      Öncelikle bundan önce tarafımdan yazılmış olan 2. İş Hakkında Hukukçu Analizi başlıklı yazının dikkatlice okunması gerekir.

4.      İlgili yönetmelik ışığında isteyenler EK-1 belge ile bulundukları yerin valilik veya kaymakamlığına müracaat edebilirler.

5.      Bu başvuruya her hangi bir belge eklemeye gerek yoktur.

6.      Belge değişik aşamalardan geçtikten sonra ilgilisine başvurunun reddi veya kabul edildiği konusunda cevap gelecek ve tebliğ edilecektir.

 

Başvuru Kabul Edilirse Mesele Yoktur, Ancak Reddi Durumunda Neler Yapılabilir?

 

7.      Bilindiği gibi idarenin tüm işlem ve eylemlerine yargı yolu açık olup ilgililer menfaatlerinin zedelendiği ve haklarının ihlal edildiği durumlarda ilgili idare mahkemelerine başvuruda bulunmak ve dava açmak suretiyle yapılan işlemin iptalini isteyebilirler.

8.      Bundan önce idareye başvurmak sureti ile yapılan işlemin kaldırılmasını, geri alınmasını isteyebilir idarenin ret cevabı vermesinin veya 60 gün içerisinde cevap vermeyerek sessiz kalması durumunda yapılan zımni reddin iptali için mahkemede 60 gün içerisinde dava açılabilir.

9.      Özetle bu konuda başvurusu reddedilen kişi ret kararının kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 60 gün içerisinde bu işlemin iptali için idare mahkemesinde dava açabilir.

10.  Bu yönetmelik bir kez uygulanmakla tükenecek bir işlem olmayıp kadrolar yönetmelik gereği her sene düzenlenecek ve mevcut kadroların son durumu içişleri bakanlığına bildirilecek, bu bakanlık tarafından da ilgili alımlar yapılacaktır.

 

Süreaşımı (zamanaşımı) Meselesi

 

11.  Diğer yandan idari yargıda zamanaşımı kavramı bulunmayıp bu hadise süreaşımı olarak adlandırıldığından bu kavramı kullanmak gerekir.

12.  İdarenin her işlem veya eyleminden sonra yeni bir süreç başlayacağından bu da otomatikman yeni bir dava açma hakkı sağlayacaktır.

13.  Böylece “Eyvah! Hakkım zamanaşımına uğradı” diye hayıflanmak yerine bu konuda uzman avukat meslektaşlarıma müracaatla gereği yapılabilir ve yeniden yapılacak bir başvuru ile yeni bir hak kazanılabilir.

14.  Bu arada yönetmelik 11.12.2012 tarihinde resmi gazetede yayımlanmak sureti ile yürürlüğe girmiş olup 60 günlük süre 12.12.2012 tarihinde başlamıştır.

15.  Eğer EK-1 belgeyi bulunduğunuz yerin valilik veya kaymakamlığına vermek sureti ile kayda geçirirseniz bu süre kesilecek ve size ret cevabı gelip tebliğ edildiğinde 60 günlük süre kaldığı yerden devam edecektir.

16.  Netice olarak size düşen EK-1 belge ile bulunduğunuz yerin valilik veya kaymakamlığına bu dilekçeyi doldurarak verip kayda geçirmek, kayıt numarası almak, beklemek, cevap tebliğ edildiğinde konunun uzmanı ile süreci devam ettirmektir.

17.  Kadrolar her sene yenileneceğinden her sene veya her kadro açıldığında yeni bir başvuru hakkının bulunduğunu da unutmayın.

18.  Eğer 60 günlük süreyi geçirmiş ve dava açma hakkı süreaşımına girmiş ise paniklemeyin. Her şeyin çaresi olduğu gibi Onun için de yapılacak işlemler var.

19.  Ve son uyarı… Lütfen avukatınızla çalışmaya alışın… Kalın sağlıcakla…

 

(Bu yazı tamamen kişisel görüş ve kanaatleri belirtmektedir)

 

 

Yorumlar

Yorumlar