Mustafa Kalaycı Konuştu | Gazi TV

SON DAKİKA

Mustafa Kalaycı Konuştu

Bu haber 02 Temmuz 2012 - 16:48 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Mustafa Kalaycı Konuştu

MHP Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI’nın, 2 Temmuz Pazartesi günü TBMM Genel Kurulunda şehitlerimiz ve gazi yakınlarının çektiği geçim sıkıntılarını ve durumlarının iyileştirilmeleri ile ilgili yaptığı konuşması aşağıda sunulmuş olup, Sn. Vekilimize duyarlılığından ötürü teşekkür ediyoruz.

 

(BASIN AÇIKLAMASI  (2 TEMMUZ 2012)

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın

TBMM Genel Kurulunda Yaptığı

Gündem Dışı Konuşma

 

 ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİMİZİN GEÇİM SIKINTISI ÇEKMEKTEDİR

AYLIKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ,

FAİZSİZ KONUT KREDİ HAKKI TANINMALI

Türk Milleti, tarihin her döneminde istiklal ve istikbalinin muhafazası için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış, bağrından çıkardığı şehit ve gazilerle kutlu varlığını bu zamana kadar devam ettirebilmiştir.

 

Şehitlerimiz ve gazilerimiz, milletimizin asırlarca dimdik ayakta durmasının yegâne dayanakları ve ikamesi olmayan güçleridir. Türk milletinin yaşaması için canını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, kahraman gazilerimizi minnet ve şükran hislerimle anıyorum.

 

Türk vatanını bölmeye çalışan hainlere karşı, bayrağımızın yere düşmemesi ve melanetin başarıya ulaşmaması için canını seve seve feda eden, uzvunu kaydeden; taşın, toprağın ve barutun arasına gençlik hayallerini hiç pişmanlık emareleri göstermeden bırakan şehit ve gazilerimiz, Türk milletine emanet edilmiş manevi değerler olarak her zaman var olacaklardır.

 

Dünle bugün arasında kurulabilecek kopmaz maddi ve manevi bağın, geleceğe vereceği güç, ancak şehit ve gazilerimizin kıymetinin bilinmesiyle sağlanabilecektir.

 

Şehit yakınları ile gazilerimizin yıllardır çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Özlük haklarının iyileştirilmesi, haklarının genişletilmesi ve aralarındaki adaletsiz ve ayrımcı uygulamaların giderilmesi gerekmektedir. Şehitlerimizin yakınları ile gazilerimizin geçim sıkıntısı içinde bulunmaları asla kabul edilemez.

 

Şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerinin ve gazilerimiz namerde muhtaç edilmemelidir.

 

MHP olarak şehit yakını ve gazilerin sorunlarına çözüm getirilmesi için onlarca kanun teklifi verdik ve sürekli çağrılarda bulunduk. Ancak AKP Hükümeti sözler de vermiş olmasına karşın bugüne kadar hep duyarsız kalmıştır.

 

Çok gecikmiş ve yetersiz de olsa AKP Hükümeti tarafından hazırlanan Tasarı nihayet Cuma günü itibariyle TBMM’ne sunulmuştur.Tasarıda uygulamadaki bazı eksiklikler giderilmekle birlikte, beklentileri karşılamamaktadır.

 

Şehit yakını ve gazilerin aylıklarında hiçbir artış yapılmamakta, ikinci iş imkanı çok sınırlı olarak verilmektedir.Şehitlerimizin yüzde 68’ini oluşturan bekar şehit ailelerine ikinci iş hakkı verilmemekte, ayrım yapılmaktadır.

 

Bu Tasarının Komisyonlarda görüşülüp Genel Kurula gelmesi zaman alacak, görülen o ki tatil sonrasına bırakılacak.

 

Bizim MHP olarak teklifimiz, daha önce de açıkladığımız üzere, bugün görüşmelerine devam edeceğimiz Torba kanun teklifinde verilecek ortak önergelerle, hiç olmazsa öncelikli olarak beklenen konuların kabul edilerek uygulamaya hemen konulmasıdır.

 

Bu kapsamda;

 

Şehit yakınları ile gazilerin aylıklarının iyileştirilmesi, maluliyet zam oranlarının artırılması,

 

Şehit yakınları ile gazilerin tamamına ikinci iş imkanıve feragat hakkı verilmesi,

 

Şehitlerin ve vefatı halinde gazilerin anne ve babasına ayrı ayrı olmak üzere en az asgari ücret tutarında aylık bağlanması,

 

Devlet övünç madalyası verilenlere Şeref Aylığı bağlanması,

 

Malulgazilerimizden çalışanlara 3600 prim gün sayısını doldurmaları halinde yaşlılık aylığı bağlanabilmesi,

 

Vazife ve harp malullerinin kullandıkları her türlü ortez-protez, araç-gereç ile ilaç ve tıbbi malzemenin hiçbir kısıtlama olmaksızın ve katılım payı alınmaksızın karşılanması,

 

Şeref aylığının hiçbir şarta bağlı olmaksızın eksiksiz ve tam olarak ödenmesi,

 

Vazife malullerine de faizsiz konut kredisi hakkı tanınması,

 

gibibelli başlı hususların Torba kanuna konulması mümkündür. Diğer eksiklik ve sorunları da Meclis açıldığında görüşülecek tasarı ile çözüme kavuşturabiliriz.

 

Gelin oy birliğiyle bu konuları, bugün Torba kanuna dahil edelim. Bu onuru hep birlikte yaşayalım. Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize hep beraber sahip çıkalım.

 

Gazisini tanımayan, şehidini hatırlamayan, tarihini bilmeyen ve milli kimliğini terk eden bir milletin bağımsız ve şerefli bir hayatı olduğuna tarih denen ibretlik süreç henüz tanıklık etmemiştir.

 

Vefanın, sadakatin, bağlılığın ve millet sevgisinin muhterem temsilcileri olan şehitlerimiz ve gazilerimizin haklarını ödemek elbette kolay değildir.

Yorumlar

Yorumlar