Müjdeyi Parti Grup Toplantısında Verecek | Gazi TV

SON DAKİKA

Müjdeyi Parti Grup Toplantısında Verecek

Bu haber 18 Mart 2012 - 9:55 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Müjdeyi Parti Grup Toplantısında Verecek

1 yıldır İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı ile çalışma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise terör saldırısında ölen sivilleri de şehit kapsamına alan yasa tasarısını geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Erdoğan, müjdeyi Parti Grup Toplantısı’nda açıklamaya hazırlanıyor. (Grup toplantısı her hafta salı günü)

‘Şehit Yakınları ve Gaziler Kanunu’ başlıklı tasarıya göre;– Canlı bombanın üzerine atlayarak çocukları ve sivilleri kurtaran Hatice Belgin ‘şehit’ kabul edilerek, yakınlarına aylık bağlanacak.

– Terör saldırısında yaşamını yitiren vatandaşların yakınlarına şehit aylığı verilecek.

– Görevi başında trafik kazasında ölen polis, şehit gibi işleme tabi tutulacak.

– Görevini yaparken terör kurbanı olan, kaçırılıp öldürülen öğretmenler ile diğer kamu görevlilerinin yakınları da yasadan yararlanacak.

– Terörist veya cephanenin yerini gösteren siviller, operasyon öncesinde yer gösterirken pusuya düşürülüp öldürülürse veya terör saldırısı ile sakat kalırsa yasadan yararlanacak.

– Trafik kazası ve eğitim sırasında da yaşamını yitiren polis ve askerler de şehit sayılacak.

– Polis okulunda öğrenci iken terör saldırısı sonucu yaşamını yitiren veya sakat kalanlar düzenlemeden yararlanacak. ‘Muhtaçlık belgesi’ aranmayacak.

– Şehit yakınlarına yönelik istihdam hakkı ikiye çıkarılacak. Şehidin kardeşleri gibi eşi ya da çocuğu da kamuda istihdam edilecek. 

 

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/teror-kurbani-siviller-de-artik-sehit-sayilacak–105383h.html

Yorumlar

Yorumlar