Müjde! İş hakkı sorunu çözülecek | Gazi TV

Müjde! İş hakkı sorunu çözülecek

Bu haber 17 Nisan 2013 - 13:33 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.
Müjde! İş hakkı sorunu çözülecek

Şehit yetimlerinin yaşadığı 2. İş hakkı sorunu nihayet son buluyor. Bu hususta bu zamana kadar yapmış olduğumuz kampanya ve çalışmalara katılım sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.

 

Terör saldırılarında şehit olanların yakınlarına yönelik istihdamla ilgili yönetmelik değişiyor. İçişleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaya göre işe yerleştirmede öncelik artık şehidin eşi ve çocuklarında olacak.


Mevcut yönetmelikte yer alan, “Şehidin eşi veya çocuklarından birisi ile anne-baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi iş hakkını kullanabilir.” ifadesindeki ‘anne-baba, kardeşler’ çıkarılacak. Anne-baba veya kardeşler şehidin çocuğu olmaması durumunda bu haktan yararlanacak.


Şehit yakınlarının kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamını düzenleyen yönetmelik, aralık ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Şehit yakınlarının istihdam hakkı, ‘iki kişiye’ çıkartılmıştı. Yönetmelikle birlikte şehit yakınları devletin ilgili kurumlarına yerleştirilmeye başlandı. Ancak devletin ilgili birimlerine uygulamaya ilişkin şikâyetler geldi. Aileler, ikinci istihdam hakkının da şehidin ‘anne-baba ve kardeşleri’ yerine çocuklarından birisi için geçerli olması talebinde bulundu. İstekleri dikkate alan iki bakanlık, konuyu masaya yatırdı. Şehit dernekleri talebe destek verdi. Bunun üzerine yönetmeliğin 7. maddesinde bazı değişiklikler yapılması kararlaştırıldı ve taslak hazırlandı. “Şehidin eşi veya çocuklarından birisi ile anne-baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi iş hakkını kullanabilir.” ifadesi, “Şehidin eşi veya çocuklarından birisi toplam iki kişi iş hakkını kullanabilir.” şeklinde değiştirildi. Şehidin eşi veya çocuğunun bulunmaması ya da bu kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor olması durumunda ise istihdam hakkından anne-baba ve kardeşlerden birinin yararlanması hükmü eklendi.


Düzenlemeye Başbakanlık’ta son şekli verilecek. Resmi Gaze-te’de yayımlanması durumunda geçtiğimiz yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen şehit yakınlarının durumunda değişiklik olmayacak. Şehit dernekleri yöneticileri yenilikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Şehidin ardından maddi ve manevi sıkıntıları en fazla onun eşi ve çocukları yaşıyor. Bunun için şehidin anne-baba ve kardeşlerinden birinin yerine çocuklarının istihdam edilmesi gerekiyor. Talebimizin karşılık bulması memnuniyet verici.”

 

Kaynak : http://www.zaman.com.tr/mobile_detail.action?newsId=2079102

Yorumlar

Yorumlar