Muharip Gazilerin Talepleri

Muharip Gazilerin Talepleri

10/01/2014 0 Yazar: Gaziler Net
Muharip Gazilerin Talepleri

Muharip Gaziler Derneği Genel Merkezi tarafından muharip gazilerle ilgili iletilecek taleplere yönelik Şube Başkanlığı ve Temsilciliklere gönderilen yazı aşağıda sunulmuştur.

ŞUBE BAŞKANLIKLARINA/TEMSİLCİLİKLERE

 

TBMM’de yeni torba yasası görüşülmeye başlanmıştır. Başta şeref aylığı olmak üzere, faizsiz konut kredisi ve muharip gazi çocuklarına iş istihdamı konularındaki sorunlarımızın yeni torba yasasında yer alabilmesi İçin; TBMM, İlgili bakanlık ve makamlarla temaslarımız devam etmektedir. İlgililerden sorunlarımızın çözümü ve destek vermeleri talep edilmektedir.

 

1005 sayılı kanuna göre şeref aylığı alan, muharip gazi ve dul eş sayısı yaklaşık 47 bindir. Bununla birlikte, Maliye Bakanlığının bazı yetkililerince, bu sayının çok olduğu, dolayısıyla muharip gazilere sağlanacak hakların bütçeye yük getireceği zaman zaman ileri sürülmektedir. Bu düşünce ve yaklaşım, sorunlarımızın çözümünde en büyük engeldir.

 

Gaziler, ülkesi için canım, tüm varlığını adayan kahramanlardır. Kore ve Kıbrıs gazileri, aziz devletimize maddi, manevi birçok değer kazandırmışlardır Gazilerin devlete yük olacağı düşüncesini asla kabul etmiyoruz.

 

Değerli şube başkanı ve dernek temsilcisi arkadaşlarım, genel merkezin bu konudaki çalışmalarına paralel olarak sizler de bölgelerinizdeki milletvekillerine, TBMM’deki tanıdığınız tüm bakan ve milletvekillerine sorunlarımızı bizzat konuşarak, mektupla, faksla aktarabilirsiniz. Bu konuda diğer gazi arkadaşlarımızdan da istifade edebilirsiniz.

 

Dernek üyesi olsun veya olmasın, bazı gazilerimizin, gazi gocuklarının çeşitli makamlara gönderdikleri ve zaman zaman bizi de zor duruma düşüren Mektuplarında maksadı aşan ifadelere yer verdiklerini üzülerek öğreniyorum. Tarafınızdan veya kontrolünüzde yazılacak mektup ve fakslarda gazilik onurunu ön planda tutacağınıza eminim.

 

Sorunlarımızı içeren mektup örnekleri ektedir. Göndereceğiniz mektuplarda, örnek yazıları kullanabilir veya kendi düşüncenize göre yazı hazırlayabilirsiniz. Çalışmalarınızı genel merkezle de koordine edebilirsiniz.

 

Aktaracağınız sorunlarımız en önemlileri genel olarak aşağıya çıkarılmıştır.

 

Göndereceğiniz yazılar, amacına uygun, anlaşılabilir, öz ve kısa olmalıdır. Sadece sorunlarımızın çözümüne yönelik olmalıdır.               

 

Bilgi ve gereğini saygılarımla rica ederim.

 

                                                                            M.Şükrü TANDOĞAN

                                                                                    Em.Albay

                                                                                 Genel Başkan

 

 

İLETECEĞİMİZ ÖNEMLİ SORUNLAR:

* Muharip gazilere verilen, Şeref Aylığındaki farklı ve adil olmayan uygulamaya son verilsin.

* Bizler 60 yaş ve daha İleri yaşlarda gazileriz. Aramızda evi olmayan muharip gazi var. Bunlara faizsiz konut kredisi sağlanmalıdır.

* Şehit yakınları ve malul gazilerde olduğu gibi, İşsiz çocuklarımız için İş İstihdamı sağlanmalıdır.

 

* Çocuklarımızın çoğu 26 yaşın üzerindedir. Ücretsiz seyahat hakkının tanınmasında yaş sınırı kaldırılmalıdır.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar