Muharip Gazilere Yasa Teklifi | Gazi TV

SON DAKİKA

Muharip Gazilere Yasa Teklifi

Bu haber 11 Ocak 2012 - 16:31 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Muharip Gazilere Yasa Teklifi

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, sosyal güvenliklerinin olup almadığına bakılmaksızın, tüm muharip gazilere asgari ücretin 1,5 katı oranında şeref aylığı bağlanması için kanun teklifi verdi

Şeker’in, TBMM Başkanlığına sunduğu teklif, İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun’da değişiklik yapıyor. Teklif, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan muharip gazilere, hayatta bulundukları sürece, 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan 30 günlük net asgari ücret tutarının 1,5 katı kadar şeref aylığı bağlanmasını, hak sahibinin vefatı halinde bu aylığın, dul eşe yüzde 75 oranında verilmesini öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, mevcut düzenlemede şeref aylığı bağlanan muharip gaziler arasında ”sosyal güvenliği olanlar ve olmayanlar” şeklinde ayırım yapıldığı belirtildi. Muharip gazilere aylık 387 lira, bunlardan vefat edenlerin dul eşlerine ise 290 lira, sosyal güvenliği olmayan muharip gazilere aylık 599 lira, bunlardan vefat edenlerin eşlerine 449 lire şeref aylığı ödendiği kaydedildi. Gerekçede, ortaya çıkan bu farklılığın söz konusu aylığın ödenmesi amacına da ters düştüğü ifade edildi.

Kaynak: gercekgündem.com
 

Yorumlar

Yorumlar