Muharip Gaziler İçin Kanun Teklifi | Gazi TV

Muharip Gaziler İçin Kanun Teklifi

Bu haber 19 Eylül 2013 - 22:21 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Muharip Gaziler İçin Kanun Teklifi

19 Eylül Gaziler günü nedeniyle son torba kanunda unutulan muharip gazileri CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel hatırladı. Özel, Gaziler Gününde, geçen sene Mart ayında TBMM’ye sunduğu şehit aileleri, gaziler, muharip gaziler ve vazife malulleri için önemli değişiklikleri içeren kanun teklifine ek olarak, bu sefer muharip gazilerin haklarını düzenleyen bir kanun teklifi daha hazırladı.

Geçtiğimiz yasama döneminde de şehit aileleri, gazilerimiz, vazife malulleri ve muharip gaziler hakkında kapsamlı bir kanun teklifini Meclis’e sunan Özel, son torba kanunda şehit aileleri ve gazilerimiz için istenilen düzeyde olmasa da bazı düzenlemelerin yapıldığı ancak muharip gazilerin hiçbir şekilde hatırlanmadığı gerekçesiyle, bu sefer muharip gazilerin taleplerini de göz önünde bulundurarak ayrı bir kanun teklifi daha sundu.


Özel’in verdiği kanun teklifi muharip gazilerin yıllardır dile getirdikleri önemli konuları çözüme kavuşturacak. Kanun teklifine göre; şeref aylıklarındaki eşitsizliğin giderilmesi amacıyla muharip gazilerin herhangi bir işte çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın şeref aylığının bağlanması muharip gazilerimizin ve yakınlarının da hem istihdam olanaklarından hem de faizsiz konut kredisinden yararlanmasını öngörüyor.


Özel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada;


“Böylesine anlamlı bir günde, gazilerimiz için söylenecek hiçbir söz elbette onların kahramanlıklarının karşılığı değildir. Canını hiçe sayarak ölümü göze alan kahramanlığın sembolü gazilerimize ve onların ailelerine sahip çıkmak, bundan sonraki yaşamlarını bu onura layık bir şekilde sürdürmelerini sağlamak bu ülkede yaşayan her vatandaşımızın ve siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm siyasilerin en büyük görevidir. Bizler de her zaman bu sorumluluğun bilinci ile hareket ediyoruz.

 

Her ne kadar bu yasama yılının sonunda Gazilerimiz ve Şehit ailelerimiz için çeşitli düzenlemeler yapılsa da, özellikle Muharip Gazilerimizin talepleri hiçbir şekilde gündeme gelmemiştir. Bizler, konuyu her fırsatta dile getirdik ve şeref aylıklarında yaşanılan farklılıkların giderilmesini, muharip gazilerimizin çocuklarına da iş imkanının tanınmasını, diğer sosyal haklardan onların da eşit bir şekilde yararlanması gerektiğini söyledik. Ancak, muharip gazilerimiz bu sene de unutuldu. Onların talepleri yine görmezden gelindi. Umuyorum ki, bu yasama yılında onların bu talepleri karşılık bulacaktır. Çünkü onlar, vatan sevgisiyle, kahramanlığın ve fedakarlığın sembolleridirler. Tüm gazilerimizin onurlu bir yaşam sürmesini sağlamak ve bunun için gerekli düzenlemeleri yapmak, hem vatanseverliğin hem de tarihimize karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Bizler de bu sorumluluğun bilinci ile geçen sene verdiğimiz şehit aileleri ve gazilerimiz için verdiğim kanun teklifini detaylandırarak ve son Torba Kanun’da hükümetin unuttuğu muharip gazileri bu anlamlı günde bir nebze de olsa mutlu edebilmek için bir kanun teklifi daha hazırladık. Umuyorum ki, bu teklif yerine ulaşır ve muharip gazilerimiz yıllardır dile getirdikleri taleplerine bir karşılık bulur. Bu vesile ile bir kez daha milletimize hiç tereddüt etmeden hizmet eden bu emsalsiz rütbenin sahibi tüm gazilerimizin bu anlamlı günlerini kutluyor, tüm gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

Kaynak http://www.sehitgazihaber.com/haber/1868/muharip-gaziler-icin-kanun-teklifi.html

Yorumlar

Yorumlar