Milli Savunma Bakanının Meclis Konuşması | Gazi TV

Milli Savunma Bakanının Meclis Konuşması

Bu haber 11 Ekim 2013 - 9:59 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Milli Savunma Bakanının Meclis Konuşması

Milli Savunma Bakanı Sn. İsmet YILMAZ’ın TBMM’de yapmış olduğu konuşmayı sizler için yayımlıyoruz.

   “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, yürütülen özgürlük ve güvenlik esaslı mücadelede Hükûmetimizce hazırlanan demokratikleşme paketiyle de sorunun kaynaklarına yönelik kalıcı çözüm arayışlarımızı sürdürmekteyiz. Sergilediğimiz tutum insan unsurunu ön plana çıkaran, güvenlik kısıtlamalarıyla özgürlük arasındaki hassas dengeyi yakalayan çok boyutlu bir güvenlik anlayışına dayanmaktadır. On bir yıllık iktidarımızda özgürlük alanlarını genişletmek için sayısız yasalar çıkardık ve idari düzenlemeler yaptık. Demokrasi yolunda atılan adımlar ilk olmadığı gibi son adım da olmayacaktır. Çözümsüzlük uğruna her yıl belli sayıda şehit vermeyi kaçınılmaz zayiat gibi gören bir anlayışa son vermek istiyoruz. Yıllarca denenenleri yeni bir şeymiş gibi söyleyen ve çözümden anladığı yok etmek olan bir anlayışın bu ülkenin sorunlarını çözemeyeceğini söylüyoruz. Bugün Türkiye’de bin yıllık süreç içinde bir arada yaşayan, o yapı içerisinde akrabalaşmış, aynı tarihi yaşayarak medeniyet kurmuş, ortak paydaları farklı olduğu noktalardan çok daha fazla olan insanlar yaşamaktadır. Onları bir millet hâline getiren bu bin yıllık süreci ve tarihi ve kültürü ne yok etmek ne de geriye çevirebilmek mümkün değildir. Bizim muhatabımız milletimizin tamamıdır. 76 milyonun talebini dikkate alarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

  

   Bu süreç vatandaşlarımızın barış ve kardeşliğini pekiştirmekte, teröre siyasi gerekçeler bulmaya çalışanların gayretlerini boşa çıkarmaktadır. Yakın bölgemizde yaşanan trajediler ülkemize, demokrasimize, millî birlik ve bütünlüğümüze sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Terörün bitmesi için herkesin, her partinin gayret göstermesi gerekir. Bu sürece ilgisiz kalmanın da, bu sürece toptan karşı çıkmanın da milletimizde bir karşılığı vardır, sandıkta da bu karşılık net olarak görülecektir. Hem ülkemizin demokrasi çıtasını yükselteceğiz hem terör örgütünün olası terör saldırılarına karşı da hazırlıklı olacağız. Çözüm sürecinin başarısı özgürlük ve güvenlik dengesinin en üst seviyede devam ettirilmesine ve teröre karşı tavizsiz duruşa bağlıdır.

   Huzurlarınıza getirdiğimiz tezkere Irak’ın kuzeyinde barınan terör örgütünden gelecek tehdit ve saldırıları etkisiz hâle getirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, ülkemizin toprak bütünlüğüne ve milletimizin huzuruna kastedenlere karşı sınır ötesi harekât yapmak gerektiğinde en etkili cevap bu tezkereden alınan yetkiyle gerçekleştirilecektir. Terör konusunda gerçekçiliği elden bırakmadan, ulusal güvenliğimize yönelik bütün risk ve tehditlere karşı ülkemizin menfaatlerini, halkımızın mal ve can güvenliğinin korunması için zamanında ve gereken mukabelede bulunulmasını teminen her türlü ihtimaliyet planlamasına hazır olacağız.

   Terör milletimizin ortak sorunudur. Terörle mücadelede elde edilecek başarı bir partinin değil ülkemizin başarısı olacaktır. Demokrasimizi güçlendirmek amacıyla uygulayacağımız çok boyutlu ve kapsamlı tedbirler içeren bu süreç içerisinde lüzumu hâlinde askerî önlemler alınması terörle mücadelemizdeki bütüncül yaklaşımı da tamamlayacaktır.

   Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; tüm belirttiğim bu hususlar çerçevesinde, ülkemize yönelik olarak devam eden tehditlere karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının PKK terör örgütü üyelerinin barındıkları Irak’ın kuzey bölgesi ile mücavir alanlarına gönderilmesi için 17 Ekim 2012 tarihli ve 1026 sayılı kararı ile bir yıl süre ile uzatılan iznin 17 Ekim 2013 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasına yönelik Hükûmet tezkeresine desteğinizi talep eder, tezkerenin milletimiz için hayırlara vesile olmasını diler, bu vesileyle tüm milletimizin her bir bireyinin yaklaşan Kurban Bayramı’nı kutlar, yüce heyetinizi saygıyla selamlarım.”

Yorumlar

Yorumlar