MHP'den Kapsamlı Kanun Teklifi | Gazi TV

MHP’den Kapsamlı Kanun Teklifi

Bu haber 08 Nisan 2013 - 13:17 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
MHP’den Kapsamlı Kanun Teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Sn. Ahmet Kenan Tanrıkulu bugün TBMM’ye “Şehit ve Gaziler İle Yakınları Hakkında Kanun Teklifi”ni sundu.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE

 

 

 

İZMİR MİLLETVEKİLİ AHMET KENAN TANRIKULU’NDAN

TBMM’DE ŞEHİT, GAZİ VE YAKINLARI İÇİN EN KAPSAMLI KANUN TEKLİFİ

(8 Nisan 2013)


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu bugün TBMM’ye “Şehit ve Gaziler İle Yakınları Hakkında Kanun Teklifi”ni sundu.


Konu hakkında açıklama yapan Tanrıkulu; “Ülkemizde uzun süreden beri meydana gelen terör olayları ile ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğünü korumak ve temsil etmek için çeşitli görevler ifa eden; silâhlı kuvvetler ve kolluk kuvveti mensupları, vatani görev ifa eden vatandaşlar ile yargı mensupları, diplomat ile görevi sırasında meydana gelen kaçırılma ve bunun gibi terör asayiş ve kaçakçılık olaylarına maruz kalan öğretmen, mülkî amir gibi kişilerin, hem kendilerinin hem de anne-baba, eş, çocuk, kardeş gibi yakınları hakkında uygulanacak hükümler 3713, 2330, 5434 Sayılı Kanunlar ile diğer kanunlarda dağınık ve çok başlı olarak düzenlenmiştir.


Bu konuda ülkemizdeki fiilî durum çeşitli komisyonlar aracılığı ile yürütülen düzenlemeler yüzünden de şehit, gazi ve yakınları arasında eşitsizlik yaratacak sonuçlar ortaya koymaktadır. Mevcut uygulamalar; şehit ve gaziler ile yakınlarını, devlet ile mahkeme kapılarında karşı karşıya getiren bir süreçtir. Zaman zaman iyileştirme maksatlı yapılan kanun değişiklikleri de yamalı bohça niteliğinden ileri gidememiştir. Vatan savunması ve ülkenin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden kişiler şehit ve gazi olduklarında; TSK mensubu olan- olmayan, kamu görevlisi olan-olmayan, terörle mücadele esnasında şehit ve gazi olan-olmayan (3713 sayılı kanun kapsamında olan-olmayan) gibi ayrımlara tabi tutulmaktadır.


Nakdi tazminat için en yüksek devlet aylığı üzerinden ödeme yapılacağını düşünülen kişilere fiilen ele geçen miktar üzerinden değil, brüt miktar üzerinden ödeme yapılmakta ve ödemeler düşük kalmakta, haksızlıklar ortaya çıkmaktadır.  Sosyal haklar ile ilgili bazı başvurular süre sınırına, bazı başvurular da kontenjan sınırına tabi tutulmaktadır. Öte yandan şehit yakınları ile gazi ve gazi yakınları için maddî iyileştirmeler dışında manevi tatmin sağlayacak düzenleme sayısı da yok denecek kadar azdır.


Bu yüzden TBMM’ye vermiş olduğum Kanun Teklifim ile bu alanda bir çok yenilikler getirilmiş olacaktır. Bu yenilikler arasında; Başbakanlık bünyesinde Şehit ve Gazi İşleri Başkanlığı kurulacak ve yönetiminde şehit ve gazi dernekleri yöneticileri de yer alacaktır. Diğer yandan Kanun Teklifim ile şehit, gazi ve yakınlarına bağlanan maaş tutarları Genelkurmay Başkanı’nın eline geçen net tutar olacaktır.


Yine Kanun Teklifim ile şehit ve gazilere kanunî tanım getirilerek, güvence altına alınması, Emekli Sandığı (SGK) Yönetim Kurulu ve Nakdi Tazminat Komisyonu gibi komisyonların keyfi uygulamalarına son verilmesini amaçlamış bulunmaktayım.


Bugüne kadar çatışmaya giderken hayatını kaybeden veya Afyonkarahisar’da meydana gelen patlamada hayatını kaybeden askerlerimizin şehit sayılmamasının önüne geçerek, Kanun Teklifim ile terörle her şartta mücadelede yaralanan, şehit olanların kapsam içine alınmasını öngördüm.


Kanun Teklifim ile getirilen diğer yenilikler arasında; şehit ve gazi ile yakınlarına yeşil pasaport verilmesi, şehit yakınları ile gazi ve yakınlarına özel veya devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim öğretim ve barınma imkânı tanınması, şehit ve gazi ile yakınlarının yılda bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıldızlı otellerde tatil yapma fırsatı ve kurasız Hac görevlerini yerine getirmelerini sağlayacak düzenlemeler de yer almaktadır. Yine şehit ve gazi ile yakınlarına faizsiz konut kredisi, kira yardımı, yurtiçi, yurtdışı hastanelerde ücretsiz tedavi ve sağlık hizmeti, alacakları araçlarda ÖTV ve KDV muafiyeti ve en önemlisi de şehit ve gazi ile yakınlarına hiçbir şart aranmaksızın devlette ve özel sektörde istihdam sağlanmasının önünü açmış bulunmaktayız.


 Gazi ve gazi yakını ile şehit yakınları, isteyen ve talep eden konumundan çıkarılmalı; hakları ve hak ettikleri hizmet ayaklarına götürülmelidir. Teklifimizde yer verdiğimiz hakların, bu aziz ülkenin kutsal şehit ve gazilerinin durumlarını bir nebze düzelteceği kanaatindeyiz.” diyerek, ülkemiz açısından yaşadığımız şu sancılı günlerde, şehit ve gazilerimiz ile yakınlarına ve terörle mücadele etmekte olan çalışanlarımıza gerçek anlamda değer verildiğini hissettirecek Kanun Teklifinin TBMM’de biran önce gündeme alınması için gerekli hassasiyetin gösterilmesini şehitlerimiz ve gazilerimiz ile yakınları adına beklediğini ifade etmiştir.


Yorumlar

Yorumlar