MHP ve CHP’den Soru Önergeleri

MHP ve CHP’den Soru Önergeleri

29/11/2012 0 Yazar: Gaziler Net
MHP ve CHP’den Soru Önergeleri

MHP ve CHP Milletvekilleri tarafından verilen soru önergeleri aşağıda sunulmuştur;

 

   

   CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet TOPTAŞ’ın Milli Savunma Bakanı Sn. İsmet SEZGİN tarafından yanıtlanmak üzere verdiği soru önergesi;


   1996’da Van Başkale’de şehit olan Kırklareli’li Jandarma Çavuş Tarık Komonovalı’nın ailesine 1997’den itibaren ‘vazife malullüğü’ maaşı bağlanmış. Durumu yıllar sonra Sosyal Güvenlik Kurumu maaşı keserek ödenen maaşların son 5 yılını kapsayacak şekilde geri ödenmesini istemiştir.Avukatının itirazı üzerine 2Temmuz 2012 de Cumhurbaşkan’ın onayı ile yürürlüğe giren kanunu gerekçe göstererek aileye yeniden maaş bağlayan SGK. aileden son 5 yılda ödenen maaşın iadesi için günlük faiz hariç yaklaşık 60 bin TL istemektedir. 17 Eylül 2012’de Kırklareli İcra Müdürlüğünden KomonovaTı ailesine gönderilen ödeme emrinde “59 bin 549 TL tutarındaki toplam alacağın icra gideri, faiz ile tahsili emridir” denilmiştir.

 

   Yine diğer bir şehit ailesine aynı tarihli yazıda. 2009’da Çukurca’da mayın patlaması sonucu şehit olan AnkaraTı Deniz Demirci’nin ailesi Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) dava açtır. Ailenin önce manevi tazminat sonra ‘karar düzeltme’ talebi reddedilmiştir. AYİM kanuna göre karar düzeltme yoluna giden ve başvuru talepleri reddedilen kişilere 185 TL’lik idari para cezası vermiş. 185 TL’lik idari para cezasını ödemeyen Demirci ailesi hakkında icra takibi başlatılmıştır.

 

   Bu çerçevede;

1- Devletin,şehidi için ödediği tazminatı geri istemesini vicdani buluyor musunuz?

2- Bu tür mağduriyet içerisinde kaç şehit ailesi bulunmaktadır?Kaç şehit ailesi hakkında icra takibi yapılmıştır?

3- Mağdur ailelerin mağduriyetlerini gidermek için herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Veya bulunmayı düşünüyor musunuz?

4- Bakanlığınız Şehit ailelerinin yaşamış olduğu bu tür sorunlar için İlgili BakanlıkTa ortak çalışma yapmayı planlıyor musunuz?MHP Tokat Milletvekili Sn. Dr. Reşat DOĞRU’nun Başbakan Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yanıtlanmak üzere vermiş olduğu soru önergesi aşağıda sunulmuştur;SORU: ülkemizde 2011 yılı itibariyle ne kadar 1. Derece şehit ve gazi yakım vardır. Şehit yakınları ve malul gazilerinin bir çoğunun oturacak evi yoktur. Mağdur vatandaşlarımıza faizsiz ev kredisi verilmesi düşünülmekte midir?


 

  CHP Niğde Milletvekili Sn. Doğan ŞAFAK’ın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmak üzere vermiş olduğu soru önergesi aşağıda sunulmuştur;


   Son günlerde şehit ve gazilerimizin memleketlerine ailelerine teslim edilmesi; askerlik görevini yaparken gazi olan fakat terörle mücadele kapsamında gazi olan Mehmetçiklerle aym haklardan yararlanmaması; yine gazilerimizin sağlıktan faydalanırken protez gibi tıbbı materyallerini kendi imkanları ile almaları sık sık gündeme gelmektedir.

 

   Yine askerlik görevini yaparken, omurla:’ arasındaki elips şeklindeki diskin kısmen ya da tamamının patlaması ve sinirlere bası yapması sonucu hareket kısıtlaması ve ağrı yapması sonucu bel fıtığı rahatsızlığının oluşması sonrası, askerlik sonrasında kişinin aym hastalığın devam etmesine rağmen kişi tedavi hizmetlerinde yüksek ücretler ödemek zorunda kalmaktadır.

 

   Bu bağlamda,

 

   1- Genel Kurmay Başkanlığı’nm, gazilerin, ailelerine hava değişimi için gönderilmesi sırasında toplu seyahat araçlarını kullandırdığı kamuoyuna yansımış, bu durum hepimizi rahatsız etmiştir. Gazilerin ailelerine gönderilmesi sırasında özel bir uygulaması var mıdır? Yoksa bu uygulamayı vicdani buluyor musunuz?

   2- Kamuoyuna yansıyan bu görüntülerden sonra, gazilerimizin ailelerine gönderilmesi konusunda, Genel Kurmay Başkanlığı’nın yeni bir çalışması var mıdır? Açıklayınız.

   3- Ülkenin birliği ve bütünlüğü için canım feda etmek isteyen askerimizin gazi olarak kalan ömründe sağlıktan faydalanırken birçok sorun yaşamaktadırlar. Bu sorunların ortadan kalkması için ilgili bakanlıklara bir çalışma yapması yönünde talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

   4- Şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin, tanınan haklardan faydalanma konusunda sıkıntıları vardır. Terörle mücadele kapsamında, görevde, doğal afetlerde gibi tanımlama ve sınıflandırma olmaksızın aynı hak ve imkânlardan yararlanmaları için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?   CHP Trabzon Milletvekili M. Volkan CANALİOĞLU’nun , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplanmak üzere vermiş olduğu soru önergesi aşağıda sunulmuştur;


   Kore ve Kıbrıs Gazileri 1005 Sayılı Kanun gereği “Şeref Aylığı” almaktadırlar. 2007 yılında çıkarılan 5595 Sayılı Kanun ile gazilerimiz sosyal güvencesi olan ve sosyal güvencesi olmayan şeklinde bir ayırıma tabii tutulmuşlardır. Sosyal güvencesi olmayanlara 701 TL, sosyal güvencesi olanlara ise 450 TL “Şeref Aylığı” verilmektedir. İki ayrı “Şeref Aylığı” arasındaki fark 250 TL’dir.

 

   Bir savaş mükafatı olan “Şeref Aylığı” mn verilişinde ayırım yapılması gazilerimiz arasında büyük bir üzüntüye neden olmaktadır.

 

   Bu Bilgiler Doğrultusunda;

   1- “Şeref Aylığı” alan GAZİLERİMİZİ sosyal güvencesi olanlar ve sosyal güvencesi olmayanlar şeklinde ayırmak sizce ne kadar doğrudur ?

   2- Bakanlığınız; Kahraman Gazilerimizin ekonomik sorunlarını çözmek için hangi projeleri geliştirmiş, hangi projeleri hayata geçirmiştir ?


 

  MHP İzmir Milletvekili Sn. Ahmet Kenan TANRIKULU’nun Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere vermiş olduğu soru önergesi aşağıda sunulmuştur;

 

   Hükümet kanunlarımızda suç olan kaçakçılık yaparken öldürülenlerin ailelerine sahip çıkıp 123 bin TL tazminat ödemiş, ancak Afyon’da şehit düşen 25 vatan evladı ‘doğal afet şehidi’ olarak tanımlanmış ve tazminat ödemeleri buna göre hesaplanmıştır.

 

   Geçtiğimiz Cumartesi günü Siirt’te kaza kırıma uğrayan helikopter nedeniyle 17 şehit daha vermiş bulunuyoruz. Afyon’da kaybettiğimiz 25 vatan evladımıza uygulanan prosedürün bu 17 şehidimize de uygulanmaması için;

1- Bakanlığınızın yasal işlem yaptığı kaç tür şehit ve gazi tanımı bulunmakta, bunların açık tanımı nedir?

2- 2002 yılından bu yana, yıllar itibariyle Bakanlığınız hangi şehitlik tanımına göre kaç adet tazminat ödemesi ve kaç kişiye maaş bağlanmasını istemiştir?

3- 2002 yılından bu yana, yıllar itibariyle Bakanlığınız hangi gazilik tanımına göre kaç adet tazminat ödemesi ve kaç kişiye maaş bağlanmasını istemiştir?

4- Siirt’te şehit düşen askerlerimize hangi şehitlik tanımına göre tazminat ve maaş ödemesi talep edilecektir?

5- Afyon’da şehit düşen askerlerimizin ‘doğal afet şehidi’ olarak tanımlamanızdan sonra, meydana gelen tepkiler nedeniyle bu konuda yasal düzenlemenin en ivedi şekilde yapılacağı yönündeki açıklamaların üzerinden neredeyse 1 ay geçmesine rağmen, neden hâlâ bir düzenleme tasarısı TBMM’ye sunulmamıştır?

6- Bu düzenlemenin şu anki durumu nedir ve ne zaman TBMM’ye sunulacaktır?

7- Bu düzenlemenin yürürlülüğü geçmişe dönük olacak mıdır? Olacaksa hangi tarihleri kapsayacaktır?

8- Sosyal Güvenlik Kurumu, Bakanlığınız ve Genelkurmay Başkanlığı’nın şehit tanım ve uygulamaları birbirinden farklı olup, bir kurumun kabul ettiği şehiti, diğer kurum malûl olarak değerlendirmektedir. Bu çok başlılığı gidermek için yapılan bir çalışma var mıdır?


 


   

MHP Kocaeli Milletvekili Sn. Lütfi TÜRKKAN’ın İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplanmak üzere vermiş olduğu soru önergesi aşağıda sunulmuştur;


   Kandıra’nın İnecik köyünde oturan Ahsen Budak, 1993 yılında vatani görevini yaparken Şırnak’ta şehit düşmüştü. Ercüment Şahin’in Kandıra Belediye Başkanı olduğu dönemde, 1995 yılında Namazgah Aile Çay Bahçesi yanında bulunan parka Şehit Er Ahsen Budak Parkı adı verilmişti.

   Kandıra Belediyesi, bu parkta yenileme çalışması yaptı. Bu sırada şehit askerin adını taşıyan tabela kaldırıldı. Parktaki çalışma bitmiş, ancak Şehit Asker Ahsen Budak adını taşıyan tabela hala yerine konulmadı.

 

   Bu nedenle;

1- Çalışma bittiği halde şehit askerimizin adını taşıyan tabela neden tekrar yerine konulmamıştır?

2- Şehitlerimiz AKP yerel yöneticileri tarafından unutturulmaya mı çalışılmaktadır? 
 

 


Yorumlar

Yorumlar