Memur Olan Gazilere Müjde! | Gazi TV

SON DAKİKA

Memur Olan Gazilere Müjde!

Bu haber 22 Şubat 2012 - 13:38 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Memur Olan Gazilere Müjde!

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sn. Ali TEZEL’in memur olarak çalışan Gazilerin ikinci emekliliğine ilişkin yazısı, emekli olduktan sonra iş hakkını memur olarak kullanan Gazilerde sevince neden oldu. Yazıyı Sn. TEZEL’in izni ile sizler için yayınlıyoruz.


Gaziler ikinci kere emekli olabilir

 

Gazimizin Sorusu: Ali Bey, eski bir polisim, bir terör olayı sebebiyle gaziyim ve 3713 sayılı Kanun’a göre aylık alıyorum. Şimdi tekrar memuriyete dönmem söz konusu, ikinci kere emekli aylığım olur mu?  Aldığım gazilik aylığı kesilir mi? Benim gibi kafası karışan tüm gazilerimize yardımcı olursunuz.  Erdinç Suzan-İzmir

 

Sayın okurum, 5510 ve 5434 sayılı Kanunlar gereğince aslında siz “vazife malülü”sünüz ama halk arasında sizlere gazi deniyor. Kanun’un uygulamasını anlatan 28.09.2008 günü Resmi Gazetede yayınlanan, “5510 Sayılı Kanun Gereğince Sigortalı Sayılanlar, Sayılmayanlar, Sigortalılığın Başlangıcı, Kuruma Bildirilmesi ve Sona Ermesi Hakkında Tebliğ” gereğince,

            a) Harp malulleri, 3713 ve 2330 sayılı Kanunlara göre vazife malullüğü aylığı bağlanmış malullerden, SSK’lı ve Bağ-Kur’lu olarak çalışmaya başlayanlar hakkında (yüzde 1 ile 6,5 oranında) iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır, ancak uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayı istemeleri halinde bu isteklerini Kuruma bildirdikleri tarihi takip eden ay başından itibaren, haklarında (yüzde 20 oranında) uzun vadeli sigorta kolları uygulanır.

            b) Bunlardan T.C. EMEKLİ SANDIĞI kapsamında bir göreve başlayan tüm vazife malulleri hakkında (yüzde 36 oranlı) uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanır.

            c) Hangi şekilde olursa olsun tekrar göreve başlayan vazife malüllerinden hiçbir zaman GSS yani genel sağlık sigortası primi alınmaz. Aylıkları da kesilmez.

            Emekliliğinize gelince, normal çalışmaya başlayınca SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandıklı bir çalışan nasıl emekli oluyorsa, sizler de öyle emekli olacaksınız ama biliyorsunuz sağlık kurullarında yüzde 40 ve daha fazla oranlı işgücü kaybı olanlar yaşa bağlı olmadan diğerlerine göre daha erken emekli olurlar.

               Sn. Ali TEZEL’e bu konuda yaptığı bilgilendirme için çok teşekkür ediyoruz.

 

                  Kaynak: http://www.alitezel.com/tezel/index.php?sid=yazi&id=5212

Yorumlar

Yorumlar