Memur Gazilerin 2. Emeklilik Düzenlemesinde Muhtemel Sorunla | Gazi TV

Memur Gazilerin 2. Emeklilik Düzenlemesinde Muhtemel Sorunla

Bu haber 08 Ocak 2014 - 20:04 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Memur Gazilerin 2. Emeklilik Düzenlemesinde Muhtemel Sorunla

Memur olarak çalışan Gazilerin 2. Emekliliğe ilişkin sorunları çözüldü ancak şimdide eski hizmet sürelerinin derece ve kademe intibakında dikkate alınmayacak olması nedeni ile 2. Bir sorun yaşamaktan endişe ediliyor. Bu kapsamda konu ile ilgili bilgi ve tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberimizde memur olarak çalışan Gazilere 2. İş hakkı verildiğini belirtmiştik. SGK Genelgesinde de vazife malulü aylığı bağlandıktan sonraki geçen hizmete ilişkin olarak ayrı bir emekli sicil numarası verileceği, önceden yapılan hizmetlerin eklenmeyeceği belirtilmişti.


Bu yasal düzenlemeye istinaden uygulamada 2 sorun olabileceğine ilişkin duyumlar almaktayız;


1-      Geçmiş hizmet süreleri dikkate alınarak derece kademe intibakı yapılmayacağından hâlihazırda memur olarak çalışmakta olan Gazilerin derece ve kademelerinde geçmiş hizmet süreleri dikkate alınmayacağından düşüş yaşanacaktır.


2-      Geçmiş hizmet süreleri dikkate alınmayacağından çoğu memur olarak çalışan Gazimiz 10 yıllık süreyi tamamlamadığından yıllık izin hakları 20 gün olacaktır. 


2. emeklilik hakkı verilirken, Gazilerin derece ve kademelerinde düşüş yaşamaları ve yıllık izin haklarını 20 güne düşürecek uygulamanın yapılacak olması oldukça üzüntü vericidir. Bu hususta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığının gerekli girişimleri yaparak soruna çözüm üretileceğine gönülden inanıyor saygılar sunuyoruz.

Yorumlar

Yorumlar