Memur Gazilerde Genel Sağlık Sigortası | Gazi TV

SON DAKİKA

Memur Gazilerde Genel Sağlık Sigortası

Bu haber 02 Mart 2012 - 11:39 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Memur Gazilerde Genel Sağlık Sigortası

5510 sayılı kanuna göre memur olarak çalışan Gazilerde “Genel Sağlık Sigortası” priminin ödenmeyeceği aşikar. Fakat uygulamada bazı farklı durumlar göze çarpıyor.

   Bir Gazimiz memur olarak çalıştığı kurumda Genel Sağlık Sigortası primi kesintisinin yapılmadığını ancak kurumun bu primi maaşlardan kesmeyerek o kişi adına SGK’a ödediğinden maaşlarına artı olarak yansımadığını belirtiyor. Kurumuna yazdığı dilekçede;

 

   “3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamında “Vazife Malulü” olarak emekli olmayı müteakip, memur olarak göreve başladım. 5510 Sayılı kanuna göre vazife malulü olanların vazife malulü aylıklarını alarak gerek kısa vadeli(iş kazası ve meslek hastalığı) gerekse uzun vadeli (ölüm, maluliyet ve yaşlılık) sigorta kollarına tabi çalışmaları durumunda haklarında ayrıca genel sağlık sigortası priminin alınmayacağı belirtilmiştir. Bu bağlamda hâlihazırda maaş bordromda  “Genel Sağlık Sigortası Primi” kesintisinin olmadığı görülmektedir. Normalde kurum tarafından SGK’a yatırılan “Genel Sağlık Sigortası Primi” benim adıma ödenmediğinden bahse konu bu tutarın maaşıma yansıtılması ve bundan önceki çalıştığım yıllara ilişkin yansıtılmayan tutarların tarafıma ödenmesini, bunun mümkün olmaması durumunda gerekçesinin tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.” şeklinde belirtmiştir.

 

 

   Müteakiben kurumun belirttiği cevabi yazı aynen şu şekildedir;

 

   “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda vazie malullüğü nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmeyen genel sağlık sigortası priminin şahsa ödeneceği ile ilgili bir hüküm bulunmadığından, bu tutarın adı geçene ödenmesine imkan bulunmamaktadır.” denmektedir.

 

   Bu kapsamda idare mahkemesine dava açılsa kazanma olasılığı nedir? Emsal durumda olan ve yardımcı olabilecek Gazimiz var ise yorum bölümünden yardımcı olurlarsa seviniriz.

Yorumlar

Yorumlar