Mehmetçik Vakfından Yanıt Geldi

Mehmetçik Vakfından Yanıt Geldi

31/07/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Mehmetçik Vakfından Yanıt Geldi

Mehmetçik Vakfı tarafından Gaziler ile harp ve vazife malullerinin çocuklarına yapılmakta olan öğrenim yardımında olay ve rapor tarihinden önce olan çocukların baz alınması nedeni ile bu haktan çoğu kardeşimizin olay sonrasında doğan çocuklarının yararlanamaması nedeni ile bir e-posta ve faks kampanyası yapmıştık. Kampanyaya katılım gerçekleştiren Gazimiz Murat KUŞ’a Mehmetçik Vakfı tarafından gönderilen cevabi yazı aşağıda sunulmuştur.

Sayın Murat KUŞ,

 

TSKMEV’nın amacı; silahlı kuvvetlerde yaptığı hizmet esnasında hayatını kaybeden veya sakat kalan erbaş ve erlerin kendilerine, eş ve çocukları ile bakmakla yükümlü oldukları kimselere sosyal ve ekonomik destek olmak ve çocuklarını okutmaktır.

 

Bu kapsamda yardım planına göre hayatını kaybeden Mehmetçiklerin çocukları varsa çocuklarına da ölüm yardımı yapılmakta, bakım ve beslenmelerini sağlamak, eğitimlerine katkı sağlamak maksadıyla bakım ve öğrenim yardımı yapılmaktadır. Aynı şekilde malul gazi ve engelli Mehmetçiklerin çocuklarına da bakım ve öğrenim yardımı yapılmaktadır.

 

TSKMEV’nın gelir kaynakları bağışçılarımızın yaptıkları menkul ve gayrimenkul bağışların yanı sıra ortağı ya da iştirakçisi olduğu şirketlerden elde edilen gelirler, öz kaynakların değerlendirilmesinden elde edilen gelirler, vekâleten kurban bağışından elde edilen gelirler ve TSK mensuplarının yaptıkları bağışlardır. Vakfın amacı sosyal ve ekonomik desteğin sürekliliğini sağlamaktır.

 

TSKMEV, gelirlerindeki artış ve bütçe imkanları doğrultusunda yapılan yardım miktarını arttırmakta ve yardımları bütün maluliyet derecelerini kapsayacak şekilde genişletmektedir. Halen 5 ve 6’ncı derece malul gazi ve engelli Mehmetçiklere bakım yardımı yerine yıllık nakdi yardım yapılabilmektedir.   

 

Yapılan yardımların nitelik ve niceliğini arttırmak için TSKMEV tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Ancak şu anda mevcut bütçe imkanları ve yardımların sürekliliği göz önünde bulundurulduğunda, e-postanızda belirttiğiniz gibi sakatlanma ya da rapor tarihinden sonra doğan çocuklara da bakım ve öğrenim yardımı yapılması mümkün olamamaktadır.

 

Bilgi edinilmesini rica eder, sağlık ve mutluluklar dileriz.

 

                                                                                                                    

TSK MEHMETÇİK VAKFI

Yorumlar

Yorumlar