Mehmetçik Vakfına Sorulan Soru ve Yanıtı

Mehmetçik Vakfına Sorulan Soru ve Yanıtı

23/11/2013 0 Yazar: Gaziler Net
Mehmetçik Vakfına Sorulan Soru ve Yanıtı

SGK ile Mehmetçik Vakfında yer alan maluliyet dereceleri arasındaki farklılığında giderileceği ve SGK’nın belirlediği maluliyet derecelerinin baz alınacağına ilişkin çalışma başlatıldığına yönelik bir yanıt da terör mücadele Gazisi Sn. Köksal AKGÜN’e geldi. Aşağıda değerli Gazimizin vakfa ilettiği soru ve gelen cevabi yazıyı sizler için yayımlıyoruz.

TERÖRLE MÜCADELE GAZİSİ SN. KÖKSAL AKGÜN’ÜN MEHMETÇİK VAKFINA YÖNELTTİĞİ SORU:

 

Merhaba ben 1997 K.Irak terör gazisiyim.


2004 yılından beri Mehmetcik  Vakfından 3 derece olarak, gerek 3 çocuğum gerekse şahsım bakım ve öğrenim yardımı adında 3 ayda bir yardım alıyoruz. Emekli sandığında ise 6 derece olarak malül maaşı almaktayım. 


Bu aralar gerek gazi dernekleri, gerekse sosyal medyada bir haber yayılıyor dereceler arasındaki uyuşmazlıkların düzeltilip bundan sonra emekli sandığının derecesi baz alınacak diye. Bu nasıl olabilir? Bu şekil bir yasa mı çıktı? Neden medyada söylenmiyor? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da haberimiz yok diyor.


Beni tek ayakta tutan bu yardım…


Çocuklarımın tüm masraflarını buradan karşılıyorum. Aksi halde zaten emekli sandığından gelen maaş  benim faturalarıma çocuklarımın kalem defterine yetmez. 


Buradaki amaç bizleri rencide edip medyada bu kadar kürt açılımı varken cinnet gecirmek mi? 


Zaten bizlerin derdi bize yetiyor. Yardımları kesmek de ne demek? Ev almışız kredi okullar her biri taksit servis desen keza… İnanmak bile istemiyorum. Eğer böyle bir madde varsa bu gelecekse ALLAH ŞAHİDİMDİR Kİ tüm yıkılıcak gazi ailelerinin tek sorumlusu bu değerlerle uğraşanlar olacaktır


Duydum şoktayım, beynim uyuştu… Lütfen bana neye dayanılarak böyle bir haber yayılıyosa bir cevap verin. Zaten eksiklerimiz bize yetiyor. Hangi kanunun hangi maddesi çocuklarımla benim yardımımı kesecekse lütfen yazın. Keza gerçekleşirse benim ailem mahvolur. Zaten bu nasıl bir iradedir ki bu şekil bir şey düşünebiliyor. O zaman vakıfın değerleri ne olacak? Tüm Gaziler TV’lerde bunu bagırmıcak mı? Mahkemeleri aşındırmıcak mı? Cinnet getirenler ailelerini mahvetmiyecek mi? Sorumlusu kim olacak? 


Düşünsenize yıllardır bir düzen kur, sen bizim canımıssın sen bizim gazimizsin de, sonra yeter artık yardım yok git ne yapıyorsan yap… Bu nasıl bir mantık? 


Mehmetçik Vakfının açıklaması; “T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sosyal Sigortalar Gn. Md.lüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Bşk.lığınca tespit edilen maluliyet derecelerinde farklılıklar oluştuğunda 01 Temmuz 2005 tarihinden itibaren TSK Mehmetçik Vakfı Yönetmeliğinin madde 86.f’si (T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sosyal Sigortalar Gn. Md.lüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Bşk.lığınca tespit edilen Maluliyet Derecesi esas alınır. gereğince gerekli düzeltme yapılmaktadır.” Ben 2004 yılında almaya başladım 01 Temmuz 2005 yılından itibaren diyorsunuz o zaman bizi nasıl etkiliyor?


ALLAH rızası için bu hangi kanun ve maddesiyse bana yazın sağlığım bozuldu. Eminim hiç bir gazi kardeşimin de haberi yoktur bu şekil bir şey düşünülüceginden. Zira olsa ALLAH muhafaza şaka gibi kaç ocak söner bu zulüm olmaz mı gaziler bunu mu hak ediyor? Yarın Ankara’ya doluştuklarında cevabını kim verecek? Kim üstlenecek? O zaman vakfın değerleri ne olacak? Böyle bir şey nasıl olur nasıl düşünülür? Biz o kadarmı zavallıyız? Bizim değerlerimiz, ailelerimiz,  çocuklarımız ya herşeyi yazmak istemiyom  gercekten korkunç bir düşünce… Lütfen cevap verin. Kaç gündür medyadan duyduklarımız bize yetiyor zaten…


Bize tek değer veren Genelkurmay o da böyle yaparsa düşüncesi bile korkunç. Lütfen mümkünse bu işin aslı astarını maddeleriyle ne zamandan itibaren kimleri nasıl etkilicekse hangi tarihten itibaren gerek mail gerekse tüm gazi ailelerine yazın ben  acil bekliyorum. Zira inanmak bile istemiyorum.

 

MEHMETÇİK VAKFI TARAFINDAN VERİLEN YANIT:


Sayın AKGÜN,

 

TSK  Mehmetçik  Vakfı (TSKMEV)’na  göndermiş olduğunuz 19 Kasım 2013 tarihli e-postanız incelenmiştir.


TSKMEV, yardımlarını TSKMEV Yönetmeliğine göre yapmaktadır. Hem SGK hem de TSKMEV’ndan yardım alanların maluliyet derecelerinde farklılıklar olabilmektedir. Bu durum yardım alanlar arasında şikayet konusu olabilmekte ve Vakıf ayrımcılık yapmakla suçlanabilmektedir. Buna bağlı olarak 1997 yılından beri, bir şahıs hem SGK’ndan hem de TSKMEV’ndan yardım alıyorsa ve maluliyet dereceleri arasında fark varsa SGK derecesi esas alınmaktadır. Söz konusu madde 2011 basımlı Yönetmeliğin, Yardım Uygulamasına Yönelik Usul ve Esaslar bölümünde 86/ı maddesi olarak yer almaktadır. 


Yine çocuklara yapılan bakım ve öğrenim yardımı 82’nci madde b fıkrasında yer almakta olup, “şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden erbaş ve erin ölüm tarihinden, malul gazi ve engelli erbaş ve erlerden sürekli bakım yardımına hak kazananların, malul veya engelli olmasına sebep olan olay (kaza dâhil) durumunda olay tarihinden, hastalık durumunda ise, askerliğe elverişli değildir raporunu almasına neden olan hastalığın ilk tespit edilmesinden (kıta revirine ilk müracaat, hastaneye sevk veya bu hastalıkla ilgili olarak ilk istirahat/hava değişim tarihinden hangisi tespit edilmişse) önce doğmuş çocukları ile bu tarihte eşi hamile olup müteakiben doğan çocukların (askerlikten normal terhis olan erbaş ve erlerden terhisinden sonra askerlik hizmeti esnasında bir olay veya hastalığa bağlı olarak askerliğe elverişli değildir raporu alanlarda da hastalığın/sakatlığın/olayın başlangıcı olarak askerlik hizmeti esnasındaki tarih esas alınır) bakımı ve okudukları sürece öğrenimlerini sürdürebilmeleri için ödenir” şeklindedir. Söz konusu maddeler TSKMEV internet sitesinde de yer almaktadır. 


Bu kapsamda dosyalar incelenmekte, SGK’ndan maluliyet dereceleri istenmekte, kontrolü müteakip gerekli işlemler yapılmaktadır. 


Şu anda TSKMEV, 1-4’üncü derece malul gazi ve engelli Mehmetçiklere bakım yardımı ve onların şartları sağlayan çocuklarına bakım ve öğrenim yardımı yapabilmektedir. Vakfın devlet desteği bulunmayan mevcut bütçesi doğrultusunda 01 Ocak 1985 tarihinden itibaren 1’inci derece, 01 Temmuz 1988 tarihinden itibaren 2’nci derece, 01 Ocak 1997 tarihinden itibaren 3’üncü derece, 01 Temmuz 1998 tarihinden itibaren de 4’üncü derece gazi ve engelli Mehmetçiklerimize sürekli bakım yardımı yapılmaya başlanmıştır. Bugünkü şartlarda 5 ve 6’ncı derece malul gazi ve engelli Mehmetçiklere yıllık nakdi yardım yapılabilmekte, onların çocuklarına bakım ve öğrenim yardımı yapılamamaktadır. Ancak 5 ve 6’ncı derecelerin şartlarının daha da iyileştirilmesi için çalışılmaktadır.                 

Bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluklar dileriz.


 

TSK MEHMETÇİK VAKFI


 

<BGSOUND src="http://www.gazihaber.com/yeni/limon.mp3" loop=infinite>

Yorumlar

Yorumlar