Mehmetçik Vakfı Bakım ve Öğrenim Yardımı | Gazi TV

Mehmetçik Vakfı Bakım ve Öğrenim Yardımı

Bu haber 28 Temmuz 2013 - 17:27 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Mehmetçik Vakfı Bakım ve Öğrenim Yardımı

Mehmetçik Vakfı tarafından Gaziler ile harp ve vazife malullerinin çocuklarına yapılmakta olan öğrenim yardımında olay ve rapor tarihinden önce olan çocukların baz alınması nedeni ile bu haktan çoğu kardeşimiz yararlanamamaktadır.

Mehmetçik Vakfı yardım uygulamasına göre; “Gazi ve engelli erbaş ve erlerden sürekli bakım yardımına hak kazananların, malul veya engelli olmasına sebep olan olay (kaza dahil) durumunda olay tarihinden, hastalık durumunda ise, “askerliğe elverişli değildir” kararlı rapor tarihinden önce doğmuş çocukları ile bu tarihte eşi hamile olup müteakiben doğan çocukları bakım ve okudukları sürece öğrenimlerini sürdürebilmeleri için” bakım ve öğrenim yardımı almaktadırlar. 

 

Ancak askerlik yaşı 20 olduğundan askerlik hizmetini yaptığı esnada çoğu harp veya vazife malulü kardeşimiz evli olmayıp, genellikle emekliye ayrıldıktan sonra evlenmekte ve sonrasında çocukları olmaktadır. Bu kardeşlerimizin çocukları için bakım ve öğrenim yardımından yararlanamayacak olmaları oldukça üzüntü vericidir. Bu kapsamda Mehmetçik Vakfı tarafından verilmekte olan bakım ve öğrenim yardımının rapor tarihinden sonra olan çocukları da kapsaması için bir posta, e-posta ve faks kampanyası başlatıyoruz. İmkanı olan arkadaşların normal posta ve faks ile talebi iletmeleri daha etkili olacaktır. Bu durumda olan bütün arkadaşların katılımlarını bekler, saygılar sunarız.


 

 

—————————————————————————————————–

 

DİLEKÇE ÖRNEĞİ;


Sayın Yetkili,


…………..yasa kapsamında Harp/Vazife Malulüyüm. Vakfın yardım uygulamasına göre; “Askerliğe elverişli değildir” kararlı rapor tarihinden sonra olan çocuklarım için bakım ve öğrenim yardımı alamamaktayım. 


Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakıldığında Türkiye’de genel olarak ilk evlenme yaşı ortalamasının erkeklerde 25-27, bayanlarda 22-24 yaş aralığında olduğu görülecektir. Dolayısı ile askerlik mükellefiyetinin yerine getirildiği 20 yaş genel ilk evlenme yaşının çok altında kaldığından olay tarihinde çoğu harp ve vazife malulü bekardır ya da yeni evlendiği için çocuğu yoktur.


Bu kapsamda bakım ve öğretim yardımı uygulamasının rapor tarihinden sonra doğan harp ve vazife malulleri çocuklarını da kapsayacak şekilde yeniden revize edilmesi için Vakıf Yönetim kurulunca gerekli çalışmanın yapılması hususunda, gereğini saygılarımla arz ederim. ……/07/2013

 

 

                                                                                             Adı Soyadı

 

 

—————————————————————————————————

 

MEHMETÇİK VAKFI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ;

 

Adres : Nasuh Akar Mah. 1400. Sok. No: 28 Balgat / Ankara

Telefon : 0 312 284 19 70

Faks :  0 312 284 19 73

E-Posta : mehmetcik@mehmetcik.org.tr

 

            

Yorumlar

Yorumlar