Meclis Konuşmaları | Gazi TV

SON DAKİKA

Meclis Konuşmaları

Bu haber 28 Haziran 2012 - 8:38 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Meclis Konuşmaları

Dün bizlerle ilgili yapılan Meclis görüşmeleri yorumsuz olarak aşağıda sunulmuştur;

 

MHP Konya Milletvekili Sn. Mustafa KALAYCI;


Değerli milletvekilleri, teklif ile şehit yakınları ve gaziler de sosyal yardım kapsamına alınmaktadır. Şehit yakınlarını ve gazileri sosyal yardıma muhtaç hâle getirmesi AKP Hükûmetinin en büyük ayıbıdır. Sözler de verilmiş olmasına rağmen şehit yakınları ile gazilerin özlük haklarının iyileştirilmesi, haklarının genişletilmesi ve aralarındaki adaletsiz uygulamaların giderilmesi için gerekli düzenlemeler bugüne kadar yapılmamıştır. İstismarda sınır tanımayan AKP, referandum sürecinde özel ayrımcılık yapacağım diye gazileri ve şehit yakınlarını aldatmıştır. Sosyal yardım kapsamına almak mıydı verdiğiniz sözler? Kömür vererek mi özel ayrımcılık yapacaksınız? Bu durum, AKP zihniyetinin istismar ve iki yüzlü siyaset anlayışının bariz göstergelerinden birini ortaya koymaktadır. Şehit yakını ve gazilerin aylıklarının iyileştirilmesi, şehit yakını ve gaziler arasında adaletsiz ve ayrımcı uygulamaların düzeltilmesi, iş imkânının ikiye yükseltilmesi, şehidin anne ve babasına, yaş ve muhtaçlık şartı aranmaksızın aylık bağlanması, şehit ve gazi çocuklarına üniversite kontenjanı verilmesi, şeref aylığının başka bir gelir veya aylık alınıp alınmadığına ya da bir işte çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın kesintisiz ve tam olarak ödenmesi, konut kredisinden yararlanma gibi konularda Milliyetçi Hareket Partisi olarak onlarca kanun teklifi verdik. Gelin, oy birliğiyle bu konuları bu teklife dâhil edelim, bu onuru hep birlikte yaşayalım, şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize hep beraber sahip çıkalım. Özellikle, iktidar sorumluluğu olan AKP Grubuna sesleniyorum: Biz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak, şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin sorunlarına çözüm getirmeye her zaman olduğu gibi şu anda da varız. Bu teklif bir fırsattır. Gelin, verdiğiniz sözlerin de yerine gelmesi için bu imkânı kullanalım. Yoksa, Başbakan ve bakanlar “Meclis kapanmadan çıkacak.” diye yine mi aldattılar?


 AK PARTİ Konya Milletvekili Sn. Mustafa BALOĞLU;


Emeklilerimize yardımdan, İşsizlik Sigortası Fonu’na kadar birçok yeni düzenlemeyi yaşama geçirecek olan bu yasa ile aile içindeki kişi başına düşen geliri, asgari ücretinin net tutarının üçte 1’inden az olan kişilerden yoksul olanlar vakıflardan yardım alabilecektir. Bu durumda, örnek olarak, 4 kişilik bir ailenin evine 650 lira emekli ücreti giriyorsa bu aile de yardım isteyebilecektir. Buna ek olarak, afetlerden zarar gören vatandaşlarımız, şehit ve gazilerimizin yakınları da bu kapsamda değerlendirilecektir.

AK PARTİ olarak şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmayı ilke edindik. Şu anda, köy korucuları dâhil, terörle mücadelede şehit olanların yakınları ve yaralananlara tazminat ödeniyor. Rakamlarla belirtmek gerekirse, 2010 yılı içerisinde şehit ve yaralılar için 4,2 milyon lira, 2011 yılında ise 5 milyon lira nakdî tazminat ödenmiştir. Bugüne kadar 11.142 şehit ve malul yakınımız ile çalışabilir durumdaki malul kamu kuruluşlarında istihdam edilmiştir. Bu yasa tasarısı ile şehit yakınlarımıza tanınan istihdam hakkının 1’den 2’ye çıkarılması öngörülmüştür.

 

MHP Iğdır Milletvekili Sn. Sinan OĞAN;


Sayın Başkan, şimdi, madde 17’de diyor ki: Fak-Fuk-Fon olarak bilinen Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’ndan şehitlerimiz, gazilerimiz, afete uğramışlar ve emeklilerimiz de faydalanır. Bu kanunu getirerek şunu mu iddia ediyorsunuz: “Emekli olan insanlarımızı Fak-Fuk-Fon’a mahkûm ettik; aynı şekilde, şehitlerimizi Fak-Fuk-Fon’a mahkûm ettik; gazilerimiz Fak-Fuk-Fon’un elinde kaldı.” Bunu mu demek istiyorsunuz?

Teşekkür ediyorum.

Saygıdeğer Bakanım, biraz önce konuşmamızda şöyle bir ifade geçti: Biz dedik ki: “Elbette ki her yeni çıkan olumlu şeyi biz destekleriz. Ancak, yapacağımız işlerin, atacağımız adımların; şehit yakınlarına, gazilere ve emeklilere yapacağınız olumlu katkıların sunulması da önemlidir.” Siz eğer şehit yakınını bugün getirip Fakir Fukara Fonu’na bağlarsanız ve bunun da adına “olumlu bir adım” derseniz, bu olmaz. Bu insanlarımızı incitir bu Sayın Bakan. Dolayısıyla, emeklileri Fakir Fukara Fonu’na muhtaç duruma getirmeyeceksiniz, eğer ihtiyacı olan varsa da bunu daha uygun bir şekilde vereceksiniz. Gazilerimize ve şehitlerimize Fakir Fukara Fonu’nu kullandırtmayacaksınız, onun çok daha ötesini hak ediyor şehitlerimiz. Şehitlerimizi, gazilerimizi, onların yakınlarını nasıl getirir burada Fakir Fukara Fonu’na bağlarsınız ve bunun da adına “olumlu bir adım” dersiniz? Dolayısıyla, elbette ki onlara elimizden gelen her şeyin en iyisini vermek durumundayız. Biz burada konuşuyoruz, onlar orada canını veriyor ve onun getirip adını burada siz Fakir Fukara Fonu’na muhtaç hâle getirilmiş bir şekle sokamazsınız.


 MHP Konya Milletvekili Sn. Mustafa KALAYCI;


Bizim yine buradan çıkarmak istediğimiz bir konu, “Şehit yakınları ve gazilerimizin sosyal yardımlaşmadan faydalanması” gibi onur kırıcı bir ifadenin burada yer almamasını istiyoruz.


Kaynak: http://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem24/yil2/ham/b12501h.htm

 


 

Yorumlar

Yorumlar