Malul Sayılmayan Gazilerle İlgili Soru Önergesi | Gazi TV

Malul Sayılmayan Gazilerle İlgili Soru Önergesi

Bu haber 25 Mart 2013 - 15:41 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Malul Sayılmayan Gazilerle İlgili Soru Önergesi

Milli Savunma Bakanı, CHP’li Umut Oran’ın, “Gabar’da çatışmada 20 kurşunla yaralanın ama daha sonra iyileşen asker gazi midir malul müdür?” sorusuna yanıt veremedi!

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın; Gabar dağında teröristlerle silahlı çatışmaya girip 20 kurşunla ağır yaralanan ve gördüğü tedavi sonrasında vücudunda iz kalmadan yıllar sonra sağlığına kavuşan bir askerin gazı sayılıp sayılmadığına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Yılmaz, bu şekilde yaralanan Mehmetçik için yorum yapmaktan kaçınması dikkat çekti.
Umut Oran’ın aşağıdaki soru önergesine verilen yanıt aşağıda sunulmuştur.


soru önergesi: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-15328s.pdf


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 24.12.2012

  

 Umut Oran


İstanbul Milletvekili


1.      Askerlik görevini yaparken terörle mücadele sırasında girdiği çatışmada kurşunla, şarapnelle yaralanan er-erbaş gazi midir, değil midir?


2.      Gabar dağında çatışmada 20 kurşunla yaralansa dahi gördüğü tedavi sonrasında sağlığına kavuşan er-erbaşın, sırf çürük raporu olmadığı için gazi dahi sayılmadığı bilgisi doğru mudur?


3.      Bu durumdaki bir asker terhis edildikten sonra malul sayılmakta mıdır?


4.      Girdiği çatışmada ağır yaralanan ama tedavi sonrasında vücudunda hiçbir araz, iz kalmayan, fiziki sağlığına kavuşan askerler için özel çalışmanız var mı? Bunlara tanınan herhangi bir hak var mıdır?

Yorumlar

Yorumlar