Malul Hayatta Değilse İş Hakkı Ne Olacak? | Gazi TV

Malul Hayatta Değilse İş Hakkı Ne Olacak?

Bu haber 29 Ekim 2013 - 19:38 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Malul Hayatta Değilse İş Hakkı Ne Olacak?

Sitemiz köşe yazarlarından Gazi kardeşi Sn. Ersan ERSİN’in köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

    İsmim Ersan ERSİN, ağabeyim güneydogu gazisi Gazi Hasan Ersin %96 derece ile Gazi, Türkiye’nin en ağır durumda olan gazilerinden diyebiliriz… Vücudunun boyundan aşağısını hiç kullanamadı ne el ne kol ne de ayak o şekilde 15 yıllık zor bir yasam, vücudunda 5 mermi… Gazi ağabeyim vefat etti, Allah mekanını cennet etsin.

 

 

  Kısmetse bundan böyle yazılarımla ben de Gazihaber.com’da sizlerle olacağım. Umarım benim de sorunların çözümlenebilmesi için bir nebze katkım olur. 

 

 

    Gazi vefat ederse iş hakkı ölür mü?

 

 

   Ne kanunda ne de 11 Aralık 2012 tarihli son yönetmelikte, vefat eden Gazi ile ilgili hiçbir ifade yer almamasına rağmen, vefat eden Gazinin istihdam hakkının Gazi ile birlikte toprak olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım.

 

 

   İş hakkının ne aşamada olduğunu öğrenmek için İçişleri Bakanlığı’na gittiğimde malul Gazi kardeşi olarak bana söylenen tam olarak bu işte… “Kardeşiniz öldüğü için başvurunuz olumsuz sonuçlandırılacaktır.” Gerekçesi ise; yönetmeliğin başvuru esasları bölümünde geçen,“Malulün yazılı feragat beyanı olmadan yakınları iş hakkını kullanamaz!”  

 

 

   “Peki ya malul hayatta değilse ne olacak?”  yönetmeliği hazırlayanlar bu soruyu hiç düşünmediler  mi acaba?

 

 

   Ölen bir kişiden feragat almak imkansız olsa gerek.  Kanunda boşluk olabilir ama bizce Gazinin istihdam hakkının da onunla birlikte ölmesi gibi bir saçmalık olamaz. Gazi hayatta olmayabilir ama onun arkasında kalan yakınları vardır. Eşi, çocuğu, kardeşi, annesi, babası… Ve kanunda da bu kişilerin iş hakkının olduğu açık olarak belirtilmektedir. Gazi ölmüş ya da yaşıyor ibaresi geçmemektedir.

 

 

 

     Yeni Yönetmelik Sorunları Çözecek mi?

 

 

   Bu sorunun yeni yönetmelikle beraber ortadan kaldırılması gerekmektedir ve mağdur durumda ki kardeşlerimizin mağduriyeti giderilmelidir. Yayınlanacak olan yeni yönetmelikte de bu konu ile ilgili bir çalışma olmazsa ne olacağı meçhul…

 

 

 

                                                                          Ersan ERSİN

                                                                          Gazi Kardeşi

<BGSOUND src="http://www.gazihaber.com/files/uploads/7af6165301.mp3" loop=infinite>

Yorumlar

Yorumlar