Korucu Şehit Sayılmadı | Gazi TV

Korucu Şehit Sayılmadı

Bu haber 06 Mart 2013 - 13:29 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
Korucu Şehit Sayılmadı

Daha önceden Sabah Gazetesinde çıkan “Korucu, 14 yıl sonra Şehit sayılacak” haberi ile umutlanan Şehit korucu çocuğu Nimet Yaman, SGK’dan gelen cevabi yazı ile hüsrana uğradı. Aşağıda SGK tarafından gönderilen yazıyı sizler için yayımlıyoruz.

SİTEMİZDE DAHA ÖNCE YAYIMLADIĞIMIZ HABER;

Şırnak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik 1999’da yapılan operasyon sırasında korucu Sait Yaman mevziye yerleşirken kalp krizi geçirerek ölmüştü.Yaman’ın ailesi şehit haklarından yararlanmak istedi. Ancak, öldüğünde 56 yaşında olan Yaman’ın çatışma sırasında değil, kalp krizi geçirerek öldüğü belirtilerek talep reddedildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine taşıdı.

 

Oran, soru önergesi vererek kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren ve olayda kusuru bulunmadığı askeri yetkililerce saptanan 7 yıllık köy korucusu Yaman’ın niçin şehit sayılmadığını sormuştu. İçişleri Bakanlığı, soru önergesine verdiği yanıtla Yaman’ın durumunun 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun yeni hükümleri doğrultusunda, yeniden değerlendireceğini bildirdi. Yaman’ın 22 yaşında bir oğlu olduğu ve yeni kanun çerçevesinde kamuda kendisine iş verilebileceği öğrenildi. Yaman’ın ailesi geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak ancak şehit yakınlarına tanınan tüm haklardan yararlanabilecek. 

 

 

 

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Gundem/2013/02/17/korucu-14-yil-sonra-sehit-sayilacak

Yorumlar

Yorumlar