Kolejlerden Kontenjan Dolu Yanıtı (SORUN ÇÖZÜMLENDİ) | Gazi TV

SON DAKİKA

Kolejlerden Kontenjan Dolu Yanıtı (SORUN ÇÖZÜMLENDİ)

Bu haber 02 Temmuz 2012 - 8:55 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Kolejlerden Kontenjan Dolu Yanıtı (SORUN ÇÖZÜMLENDİ)

Gün geçmiyor ki bir Gazimiz çocuğunu özel okula kayıt aşamasında sorun yaşamasın… Balıkesir/Edremit’de bütün ilköğretime giden bütün Şehit ve Gazi çocuklarını alsa bile %3’lük kontenjanı dolduramayacak olmasına rağmen Balıkesir Edremit’de Özel Özcan İlköğretim Okulu kontenjan dolu yanıtı veriyor. Ayrıca Afyon Sandıklıdan Şehit Komando Er Mustafa ŞİMŞEK’in eşi Sn. Rabia ŞİMŞEK’in de durumu aynı… Oğlu Kahraman Mustafa ŞİMŞEK’i binbir zorlukla Isparta Altın Başak Kolejine yazdırabiliyor. Ancak %40 indirimle kabul ediyorlar.

   NOT: Bu haberde yer alan sorun nihayet çözümlendi. Gazimiz çocuğunu okula kaydettirdi. Katkısı olan herkese teşekkürler.

 

   Gazimiz Sn.Şeref YILDIZ, 20 Mart 2012 tarih ve 28239 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “ Madde 57 ve Madde 58’e istinaden, Özel Özcan İlköğretim Okuluna başvuruda bulunmuş fakat netice alamamıştır. 


   Valilik ve Şehit Yakınları ve Daire Başkanlığına dilekçesini göndermiş fakat kendisine henüz dönüş yapan olmamış. Şu an Sn. Şeref YILDIZ yönetmelikle belirlenen hakkını nasıl kullanacağını bilmek istiyor…

 

    Şehit eşi Sn. Rabia ŞİMŞEK de başvurduğu yerlerden herhangi bir sonuç alamayınca artık %40 indirimle okutmaya razı oluyor. Ancak kontenjan olduğu halde indirim yapılması ücretsiz okutulmaması mevzuata aykırı bir durum teşkil ediyor. Önceki senelerde alınan bu bedellerin iadesi gerekiyor…

    


   Bahse konu  yönetmeliğin ilgili maddelerinde “Kurumlar, kurumda okutulacak öğrenci sayısı oranının %3 olması gerektiği, okuma hakkını kazananlardan şehit ve malûl gazi çocukları ile malûl gazilere ücretsiz okutmada öncelik verileceği, Şehit ve Malul Gazi çocukları ile Malul  Gazi  öğrenci veya kursiyerlerden kuruma başvuruda bulunulmaması hâlinde,  yüzde üçlük oranın tamamından kayıtlı öğrenci ve kursiyerler yararlandırılacağı” hükmü yer almaktadır. Bahse konu yönetmelik çerçevesinde Şehit ve Malul Gazi çocukları ile Malul Gazilerin müracaatı halinde bu kontenjandan öncelikli yararlanma hakkının bulunduğu mezkur yönetmelik hükmünde de aşikar olarak görülmektedir. Ayrıca yönetmelik hükümlerinde bir Gazi Ailesinden öğretim kurumunda okuyacak çocuk sayısına ilişkin de herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.


   Dolayısı ile başvurusu reddedilen bu Gazi kardeşimizin çocuğunun ve Şehit Eşinin çocuğunun okula kayıt işleminin yapılabilmesi için bu konuda bizlerin sorunları için kurulan Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığının konuya el atacağını ve sorunu çözümleyeceğine gönülden inanıyor, Gazimizin ve Şehit Ailesinin müjdeli haberini de buradan haber yapmayı gönülden diliyoruz. 

 

  Gazimizin İrtibat Bilgileri: Şeref YILDIZ – 0 505 292 60 19 

Yorumlar

Yorumlar