İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kira yardımında Şehit Ailelerine “Bir Konut” Şartı

Son güncelleme tarihi

Kira yardımında Şehit Ailelerine “Bir Konut” Şartı

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında yürürlüğe giren 6353 sayılı yasa ile kira yardımında getirilen düzenleme ile “bir konut” şartı getirilmesi bu haktan yararlanan Şehit ailelerinde mağduriyet yaratıyor.

Eskiden var olan uygulamada terörle mücadele kanunu kapsamındaki rütbeli Şehidin dul ve yetimlerine kira yardımı hakkı tanındığından Şehidin eşi ile birlikte Şehidin anne ve babası da kira yardımından yararlanabiliyordu. 6353 s.k. ile getirilen düzenleme ile “…Bütün hak sahipleri adına bir konut için yapılacak aylık kira yardımı…” denildiğinden bu hak yalnızca bir konutla sınırlandırılmıştır. Örneğin Şehidin eşi kira yardımından yararlanıyorsa, Şehidin anne veya babası kira yardımından yararlanamamaktadır. Şehidin anne ve babası kira yardımından yararlanıyorsa Şehidin eşi kira yardımından yararlanamıyor.

 

Örneğin; Şehidin eşi 2 yıl kira yardımından yararlandı ve kalan sürede kira yardımından Şehidin anne ve babasının yararlanmasını istiyorsa kira yardımını durdurarak kalan sürede Şehidin anne ve babasının haktan yararlanması için feragat vermesi gerekiyor.

 

Şehidin eşi ile Şehidin anne ve babasının münferit olarak kullandıkları bu kira yardımları toplamı da 10 yılı geçemiyor. Örneğin Şehidin eşi 3 yıl yararlandı ise Şehidin anne ve babası maksimum 7 yıl bu haktan yararlanabilecek. Burada kira yardımının kullanımında herhangi bir öncelik sıralaması yapılmadığından (örneğin Şehit eşinin öncelikli olması, kullanmak istemediğinde feragat etmesi halinde Şehidin anne ve babasının bu haktan yararlanabilmesi gibi) hakkı öncelikli olarak kimin kullanacağı da tam bir belirginlik kazanmamıştır.

 

6353 sayılı yasa ile öngörülen; “Kira yardımının üst limiti ile ödeme usul ve esasları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir.” hükmüne istinaden çıkarılacak uygulama yönetmeliğinin süratle çıkarılması ve hakkın kullanımında yaşanılan sorunların çözümlenebileceği bir açıklık sağlanması gerekmektedir.

 

Daha önceden Şehidin anne ve babası ile Şehidin eşi bu haktan yararlanabiliyorken, 6353 sayılı yasa ile getirilen bu düzenleme çerçevesinde, kira yardımı hakkının Şehit aileleri için yalnızca “bir konut” ile sınırlandırılması oldukça üzüntü vericidir. Sitemize ulaşan bir rütbeli Şehit eşi ablamız, kira yardımından yararlanmak için müracaat ettiğini fakat hakkı kullanabilmek için Şehidin anne ve babasından feragat alması gerektiğini, bu yönde feragat vermedikleri için bu haktan yararlanamadığını üzülerek ifade etmiştir. Var olan sorunlara çözüm ararken yeni sorunların oluşmasına neden olacak yasal düzenlemelerin yapılmasını anlamak mümkün değildir.

 

 Yorumlar

Yorumlar

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir