Kira Yardımında Revizyon Yapılmalı | Gazi TV

SON DAKİKA

Kira Yardımında Revizyon Yapılmalı

Bu haber 29 Temmuz 2011 - 10:29 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Kira Yardımında Revizyon Yapılmalı

Kira Yardımı Anketi Gazilerimizin mevcut uygulamadan memnun olmadıklarını gözler önüne sermiştir.

 

     Gazihaber.com olarak yapmış olduğumuz anket neticesinde Gazilerimizden şu an mevcut uygulamadan memnun olan hiç kimsenin çıkmaması oldukça ilginç bir durumu gözler önüne sermektedir. “Kira Yardımı Sizce Nasıl Verilmeli?” sorusu ile ortaya konulan ankete katılan çok sayıda Gazimizin katılımı ile % 73 oranla “Kira yardımları belirli bir oranda hesabımıza yatırılmalı ve bizler kendi evlerimizde oturabilmeliyiz.” seçeneğini tercih etmiş, % 27 oranla da kira yardımı hakkı olmadığını belirtmiştir. Şu an mevcut uygulamadan % 0 Gazimiz memnun görünmektedir. Bu açıdan Gazihaber.com olarak yasal değişiklikle çözülebilecek bu hususa değinmek istiyoruz.
 
     3713 sayılı kanun kapsamında terörle mücadele hizmeti esnasında yaralanarak malul olan Gazilerimize, Devlet 10 yıl süre ile kira yardımı yapmaktadır. Ancak mevcut kira yardımı bazı handikapları da beraberinde getirmektedir.

      Kira yardımını ancak bir başkasının dairesini kiralamak sureti ile alabilen Gazilerimiz, kendi evlerini kiraya vermekte ve bir başkasının evinde kiracı konumuna gelmektedirler. Bu durum ise ev sahibi – kiracı ilişkisi içerisinde zamanla bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Örneğin devlet tarafından verilen kira yardımları senelik kira artışı TEFE/TÜFE oranları dahilinde gerçekleştiğinden, mevcut artış ev sahiplerinin çoğu tarafından yeterli görülmemekte ve daha yüksek kira artışları talep edilmektedir. Belirli bir süre sonra Gazi bulunduğu evden çıkış yaparak yeni bir daire tutmakta ve taşınmanın sıkıntılarıyla boğuşmaktadır.

      Ayrıca verilen kira yardımları Gaziler arasında eşitsiz bir durumu da göz önüne sermektedir. Mevcut belediye rayiç bedeli esas alınarak verilen kira yardımları dolayısı ile örneğin Van ilinde ikamet eden bir Gazi aylık 300 tl kira yardımı alırken İstanbul’da ikamet eden bir gazi bunun 3-4 katı kira yardımı alabilmektedir. Bu mantıksal çelişkinin önüne geçilmesi için bir çözüm önerisi de yok değildir. Ankara ilinde standartlara uygun bir daire ve ortalama bir bölge baz alınarak her sene belirlenenen ortalama bir rayiç bedel (TEFE/TÜFE oranında artış değil her sene Belediye rayici ile belirlenen bedel) belirlenmesi ve bunun maaşlara kira yardımı ödemesi olarak eklenmesi sorunu çözecek, Gazilerin kendi evlerinde de oturabilmelerinin önü açılacaktır. Dolayısı ile hem gereksiz prosedür sona erdirilecek hem de Gaziler arasındaki fırsat eşitsizliği giderilmiş olacaktır.

    Diğer bir önemli hususta tutulan dairenin 120 metrekareyi geçmemesi gerektiği hususudur. Ayrıca bulvar üzerinde olmaması vs. şartlar bulunmaktadır. Bu tür kısıtlamalar yerine kira tutarı olarak bir üst sınır belirlenmesi daha mantıklı olacak ve Gazilerimiz özgürce dilediği evi tutabileceklerdir.

    En kısa zamanda soruna Devlet büyüklerimiz tarafından çözüm getirileceğine inanıyoruz.

Yorumlar

Yorumlar