Kira Yardımında halen yönetmelik neden yapılmadı? | Gazi TV

Kira Yardımında halen yönetmelik neden yapılmadı?

Bu haber 19 Ağustos 2013 - 13:45 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Kira Yardımında halen yönetmelik neden yapılmadı?

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren 6353 sayılı yasa ile 3713 s.k.nun 21. Maddesinde yapılan düzenleme ile “bütün hak sahipleri adına bir konut için yapılacak aylık kira yardımının üst limiti ile ödeme usul ve esasları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir.” hükmü getirilmişti. Ancak aradan 1 yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen halen yönetmelik çıkarılmadı.

Kira yardımında sorunları çözümleyeceğini düşündüğümüz ve 6353 sayılı yasada öngörülen yönetmeliğin halen neden çıkarılmamış olduğu merak konusu. Yasada yönetmeliğin çıkarılması ile ilgili olarak herhangi bir süre tahdidi verilmemiş olması yönetmeliğin yıllar sonra yapılması için geçerli bir neden olabilir mi?


     3713 sayılı kanun kapsamında terörle mücadele hizmeti esnasında yaralanarak malul olan rütbeli Gazilerimize, Devlet 10 yıl süre ile kira yardımı yapmaktadır. Ancak mevcut kira yardımı bazı handikapları da beraberinde getirmektedir.


      Kira yardımını ancak bir başkasının dairesini kiralamak sureti ile alabilen Gazilerimiz, kendi evlerini kiraya vermekte ve bir başkasının evinde kiracı konumuna gelmektedirler. Bu durum ise ev sahibi – kiracı ilişkisi içerisinde zamanla bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Örneğin devlet tarafından verilen kira yardımları senelik kira artışı TEFE/TÜFE oranları dâhilinde gerçekleştiğinden, mevcut artış ev sahiplerinin çoğu tarafından yeterli görülmemekte ve daha yüksek kira artışları talep edilmektedir. Belirli bir süre sonra Gazi bulunduğu evden çıkış yaparak yeni bir daire tutmakta ve taşınmanın sıkıntılarıyla boğuşmaktadır.


      Ayrıca verilen kira yardımları Gaziler arasında eşitsiz bir durumu da göz önüne sermektedir. Mevcut belediye rayiç bedeli esas alınarak verilen kira yardımları dolayısı ile örneğin Van ilinde ikamet eden bir Gazi aylık 300 tl kira yardımı alırken İstanbul’da ikamet eden bir gazi bunun 3-4 katı kira yardımı alabilmektedir. Bu mantıksal çelişkinin önüne geçilmesi için bir çözüm önerisi de yok değildir. Ankara ilinde standartlara uygun bir daire ve ortalama bir bölge baz alınarak her sene belirlenenen ortalama bir rayiç bedel (TEFE/TÜFE oranında artış değil her sene Belediye rayici ile belirlenen bedel) belirlenmesi ve bunun maaşlara kira yardımı ödemesi olarak eklenmesi sorunu çözecek, Gazilerin kendi evlerinde de oturabilmelerinin önü açılacaktır. Dolayısı ile hem gereksiz prosedür sona erdirilecek hem de Gaziler arasındaki fırsat eşitsizliği giderilmiş olacaktır.


    Diğer bir önemli hususta tutulan dairenin 120 metrekareyi geçmemesi gerektiği hususudur. Ayrıca bulvar üzerinde olmaması vs. şartlar bulunmaktadır. Bu tür kısıtlamalar yerine kira tutarı olarak bir üst sınır belirlenmesi daha mantıklı olacak ve Gazilerimiz özgürce dilediği evi tutabileceklerdir.


    En kısa zamanda 6353 sayılı yasa ile öngörülen yönetmeliğin çıkarılarak bu sorunların çözümlenmesi dileğiyle saygılar sunuyoruz.

Yorumlar

Yorumlar