Kira Yardımına İlişkin Düzenleme Nasıl Olmalı? | Gazi TV

SON DAKİKA

Kira Yardımına İlişkin Düzenleme Nasıl Olmalı?

Bu haber 08 Ağustos 2012 - 13:34 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Kira Yardımına İlişkin Düzenleme Nasıl Olmalı?

6353 sayılı yasa 75. maddesine göre; ““Bütün hak sahipleri adına bir konut için yapılacak aylık kira yardımının üst limiti ile ödeme usul ve esasları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir.” denilmekteydi. Bu çerçevede yapılacak yönetmelik ile var olan sorunların aşılabilmesini ümit ediyoruz.

 

      Mevcut durumda, Kira yardımını ancak bir başkasının dairesini kiralamak sureti ile alabilen Şehit Aileleri ve Gazilerimiz, kendi evlerini kiraya vermekte ve bir başkasının evinde kiracı konumuna gelmektedirler. Bu durum ise ev sahibi – kiracı ilişkisi içerisinde zamanla bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Örneğin devlet tarafından verilen kira yardımları senelik kira artışı TEFE/TÜFE oranları dahilinde gerçekleştiğinden, mevcut artış ev sahiplerinin çoğu tarafından yeterli görülmemekte ve daha yüksek kira artışları talep edilmektedir. Belirli bir süre sonra Gazi bulunduğu evden çıkış yaparak yeni bir daire tutmakta ve taşınmanın sıkıntılarıyla boğuşmaktadır.


      Ayrıca verilen kira yardımları eşitsiz bir durumu da göz önüne sermektedir. Mevcut belediye rayiç bedeli esas alınarak verilen kira yardımları dolayısı ile örneğin Van ilinde ikamet eden bir Gazi aylık 300 tl kira yardımı alırken İstanbul’da ikamet eden bir gazi bunun 3-4 katı kira yardımı alabilmektedir. Bu mantıksal çelişkinin önüne geçilmesi için bir çözüm önerisi de yok değildir. Ankara ilinde standartlara uygun bir daire ve ortalama bir bölge baz alınarak her sene belirlenenen ortalama bir rayiç bedel (TEFE/TÜFE oranında artış değil her sene Belediye rayici ile belirlenen bedel) belirlenmesi ve bunun maaşlara kira yardımı ödemesi olarak eklenmesi sorunu çözecek, Şehit aileleri ve Gazilerin kendi evlerinde de oturabilmelerinin önü açılacaktır. Dolayısı ile hem gereksiz prosedür sona erdirilecek hem de Gaziler arasındaki fırsat eşitsizliği giderilmiş olacaktır.


    Diğer bir önemli hususta tutulan dairenin 120 metrekareyi geçmemesi gerektiği hususudur. Ayrıca bulvar üzerinde olmaması vs. şartlar bulunmaktadır. Bu tür kısıtlamalar yerine kira tutarı olarak bir üst sınır belirlenmesi daha mantıklı olacak ve Gazilerimiz özgürce dilediği evi tutabileceklerdir.
 
   Kısaca yeni yapılacak yönetmelik ile birlikte;

   1 – İsteyen Şehit ailesi ve Gazilerimiz belirlenecek her yıl tefe/tüfe oranında arttırılacak ortalama bir kira yardımı verilmek sureti ile kendi evinde oturabilmelidir.

   2 – Kendi evi olmadığı taktirde belirlenecek üst limit üzerinden dilediği yerden, dilediği özelliklerde daire kiralayabilmelidir.
 
 Not: Kira yardımının toplu olarak ödenmek sureti ile Şehit aileleri ve Gazilerin ev sahibi yapılabilmesine de vesile olunabilecektir.

   Bu konuda kira yardımından yararlanan Şehit aileleri ve rütbeli Gazilerimizin bu konuyu eposta, mail veya faks ile ilgili yerlere iletmeleri halinde yönetmelikte bahsettiğimiz değişikliklerin gerçekleşeceğini umut ediyoruz.
 
Önemli Bilgilendirme: Gazihaber.com olarak en başından beri kira yardımının Gazi er ve erbaşlara da verilmesi gerektiği hususunda defalarca haber yaptık. Maalesef  bu hususta bir kanuni düzenleme olmadı. Bu tür değişiklikler ancak kanunla düzenlenebilmektedir. Yönetmelikle hak sahiplerine ödeme usul ve esasları belirleneceğinden bu haberi yapma ihtiyacı duyduk. 

   

Yorumlar

Yorumlar