Kıbrıs Gazilerinde Sosyal Güvenceye Bağlı Maaş Farklılığı | Gazi TV

Kıbrıs Gazilerinde Sosyal Güvenceye Bağlı Maaş Farklılığı

Bu haber 08 Mayıs 2013 - 9:17 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Kıbrıs Gazilerinde Sosyal Güvenceye Bağlı Maaş Farklılığı

Kıbrıs Gazimiz Sn. Mümin OLCA’nın Muharip Gaziler arasında sosyal güvencesi olan ya da olmayanlar arasında var olan maaş farklılığına ilişkin iletmiş olduğu mesajını sizler için yayımlıyoruz.

 

   Muharip Gazi TSK mensuplarından harbe fiilen katılanlardır. İstiklal Savaşı, Kore Savaşı, ve Kıbrıs Barış  Harekatına katılan Muharip Gazilere 1005 sayılı kanun kapsamında ‘Şeref Aylığı’ verilmektedir.

   20.02.1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası bulunanlara vatanı hizmet tertibinden Şeref Aylığı bağlanması hakkında kanunda 06.03.2007 tarih ve 5595 sayılı kanun ile yapılan değişiklikle ‘Şeref Aylığı ‘ bağlanan Muharip Gaziler  arasında herhangi sosyal güvenliği olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrım yapılmak suretiyle ‘Vatana Hizmet’ kriteri göz ardı edilmiş ve farklı ‘Şeref’ derecelerinin uygulanmasına yol açmıştır.Bu Durum anayasamızın 61. Maddesine aykırı bir uygulama olmuştur.Bu da  Muharip Gaziler arasında ayrımcılığa ve üzüntüye yol açmıştır.                                                                                Saygılarımla,

                                                                               Mümin OLCA

                                                                                Kıbrıs Gazisi

Yorumlar

Yorumlar