Kıbrıs Gazileri ve Şehit Yakınlarından Acizane Bir İstek | Gazi TV

Kıbrıs Gazileri ve Şehit Yakınlarından Acizane Bir İstek

Bu haber 04 Ocak 2013 - 15:49 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
Kıbrıs Gazileri ve Şehit Yakınlarından Acizane Bir İstek

Sitemiz köşe yazarlarından Kıbrıs Gazisi çocuğu Sn. Şenol ALKAN’ın Kıbrıs Gazisi Yakınlarına tayinlerde kolaylık sağlanmasına ilişkin hazırladığı köşe yazısını sizler için yayımlıyoruz.

 

      Bu vatan uğruna canlarının feda etmekten çekinmeyen Kıbrıs gazilerinin ve ailelerinin de unutulmaması onlarında ailelerinin terörle mücadelede şehit ve gazi olan kahramanlarımıza verilen haklardan yararlandırılmaları en doğal haklarıdır.

 

 

 

 

Bu vesile ile Kıbrıs gazilerimizin de Gazi yakınlarına ilişkin tayin işlemlerinde kolaylık sağlayan yönetmelik gereği yalnızca 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Gazi olanlar için geçerlidir. Diğer birçok hakta olduğu gibi burada da Kıbrıs Gazilerine bu hakkın verilmemesi hakkaniyet ile bağdaşmamaktadır.

 

Kıbrıs gazilerimizin de çocuklarının ve eşlerinin bu kanun kapsamında bulunan tayin kolaylığından yararlandırılası onları onore edecektir. Bu vatan uğruna canlarını feda eden ve gazi olan Kıbrıs ta savaşan şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarına da terörle mücadele kapsamında şehit ve gazi olanların ailelerine gösterilen ailelerinin ikamet ettiği illere tayin kolaylığı gösterilmesi en azından şehit ve gazi ailelerimizin bütünleşmelerini sağlayacaktır.

 

 

         Şu an mevcut yönetmelikte Bakanlar Kurulu Karar Tarihi – No : 27/02/2007 – 2007/11837 ve Resmi Gazete Tarihi : 06/04/2007 ve 26485 sayılı resmi gazetede yayınlanan kararda aşağıda belirtildiği üzere sadece Terörle mücadele kapsamında şehit ve gazi olanların yakınlarını kapsamaktadır.

 

 

     Devlet Memuru Olarak Görev Yapan Şehit /Malul Yakınlarının Atanması ile Şehit/Malul Gazi Eşi Öğretmenlerin Yer Değiştirmeleri

 

 

      Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik gereğince; terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit/malul olanların (erbaş/er dahil), Devlet memuru olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin; çalıştıkları kurum veya kuruluşların hizmet birimleri olan yerlere münhasır olmak üzere, aynı kurum içinde yer değiştirme suretiyle atanma talepleri, bu durumlarının ilgili makamlarca belgelendirilmiş olması kaydıyla, kadro imkanları da dikkate alınmak suretiyle ilgili yönetmelikteki kısıtlayıcı hükümlere bakılmaksızın öncelikle yerine getirilir. Bu konuda başvurular çalışılan kurum/kuruluş idaresine yapılır.

 

 

      Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereğince; eşi şehit veya malul gazi olan öğretmenler zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaftır. Buna göre eşi şehit veya malul gazi olan öğretmenler, olay tarihinden itibaren altı ay içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilmektedirler. Aynı zamanda söz konusu öğretmenlerin yer değiştirme isteklerinde norm kadro durumu veya alanlarındaki öğretmen ihtiyacı dikkate alınmamaktadır. Ayrıca bu kapsamdaki yer değiştirmelerde öğretmenlerin, bulundukları görev yerinde veya ilde çalışılması gereken süreyi tamamlama şartı aranmamaktadır. Bu konuda başvurular yer değiştirme formu, ilgili Kuv.K.lığı, J.Gn.K.lığı veya S.G.K.lığından alınacak şehit belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve gerekli belgelerle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yapılır.

 

 

TALEBİMİZ KIBRIS TA ŞEHİT VE GAZİ OLANLARIN EŞ VE ÇOCUKLARINA DA AİLELERİNİN BULUNDUĞU ŞEHİRE TAYİN KOLAYLIĞI HAKKININ VERİLMESİDİR. SAYILARI AZ OLAN KIBRIS ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİN BU ÂCİZANE İSTEĞİNİN KİMSEYİ ZOR DURUMDA BIRAKMAYACAĞI KANAATİNDEYİZ.

Yorumlar

Yorumlar