Katkı Payı Çilesinden Bakanlığın Haberi Var mı? | Gazi TV

Katkı Payı Çilesinden Bakanlığın Haberi Var mı?

Bu haber 25 Mayıs 2013 - 15:19 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Katkı Payı Çilesinden Bakanlığın Haberi Var mı?

29/082012 tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2012/3584 sayılı Bakanlar Kurulu kararında yer alan aşağıda yer alan maddeye istinaden 3713 s.k. kapsamında malulen emekli olanların eş ve çocuklarından da açıköğretim katkı payı alınmaması gerekirken halen münferit olarak bazı kardeşlerimizden alındığını üzülerek duymaktayız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığının sorunu çözümlemesini umut ediyoruz.

BAHSE KONU BAKANLARI KURULU KARARI:

 

“3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevlerini ifa ederken hayatlarını kaybedenlerin eş ve çocukları, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki maluller, 24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şeref aylığı alanlar ile bunların eş ve çocuklarından öğrenim ücreti alınmaz.”

———————————————————————————————–

Yukarıdaki hükme baktığımızda, “ile bunların eş ve çocuklarından” ifadesi daha önce sayılanların hepsine atıfta bulunuyor olmasına rağmen, halihazırda maalesef yalnızca 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şeref aylığı alanların eş ve çocuklarına katkı payı muafiyeti uygulanmaktadır. Burada hak kaybını önlemek adına ya bir Genelge ile ya da yeni bir Bakanlar Kurulu kararı alınarak sorunun çözümleneceğini ümit ediyoruz. Yetkililere sormak istiyoruz; “Sorunları sürekli bekleterek nereye varacağız?”

Yorumlar

Yorumlar