İş hakkının kullanımında mezuniyet önemli mi?

İş hakkının kullanımında mezuniyet önemli mi?

08/12/2013 0 Yazar: Gaziler Net
İş hakkının kullanımında mezuniyet önemli mi?

İş hakkının kullanımına ilişkin olarak atamalarda mezuniyet durumu ile eğitim gördüğü branş büyük önem arz edecek ve eğitim durumuna göre, memur, hizmetli, sözleşmeli personel veya işçi kadrolarına atamalar gerçekleştirilecek.

İlkokul, ortaokul ve ilköğretim mezunu olanlar hizmetli olarak, ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanlar isememur olarak atanacaklar. 

Bunun dışında yer alan Sözleşmeli personel pozisyonları ve işçi kadrolarına yapılacak atamalarda ise hak sahiplerinin öğrenim durumları dikkate alınmak sureti ile atanabilecekleri kadro unvanları nispetinde atamaları gerçekleştirilecektir. Bu anlamda mesleği olanları da bonservis, ustalık belgesi vs. gibi belgeleri de başvuru esnasında ibraz etmeleri yararlarına olabilecektir.

İş hakkı kapsamında başvurular ilgili Valiliğin Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürlüklerine yapılacaktır. Oradan başvurular İçişleri Bakanlığına gönderilecek, Bakanlıkça hak sahibi oldukları teyit edilen listeler Devlet Personel Başkanlığına teslim edilecektir. Başkanlıkça kura işlemi gerçekleştirilerek atamalar yapılacaktır.

İş hakkı kapsamında son yapılan düzenlemelerle 34984 kişinin iş hakkından yararlanacağı tahmin edilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar