İş Hakkının Kullanımı İçin 6 Ay Bekleme Zorunluluğu

İş Hakkının Kullanımı İçin 6 Ay Bekleme Zorunluluğu

29/08/2013 0 Yazar: Gaziler Net
İş Hakkının Kullanımı İçin 6 Ay Bekleme Zorunluluğu

İş hakkının kullanımında 45 yaşında üzerinde olanlara 6495 sayılı yasa ile uygulama yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içerisinde müracaat etmeleri halinde iş hakkından yararlanabileceklerine ilişkin düzenleme yapılmıştır. Ancak eğer iş hakkını kullanmak istemiyorsa 6 ay beklemesi gerekmeksizin iş hakkından feragat edebilmesine yönelik yönetmeliğe madde konulamaz mı?

Konuyu bir örnekle açıklayacak olursak; 1. iş hakkını Şehidin eş ya da çocuğu kullandığından 2. iş hakkını Şehidin anne baba veya kardeşleri kullanacaksa ve Şehidin kardeşlerinin hepsi 45 yaşın üzerinde ise uygulama yönetmeliğinin çıkmasından itibaren 6 ay içerisinde Şehidin anne baba veya kardeşlerinin müracaat edebileceğine ilişkin düzenleme 6495 sayılı yasa ile getirildi.

Fakat burada Şehidin 45 yaşın üzerinde olan anne baba veya kardeşleri eğer iş hakkından yararlanmak istemiyorlarsa ve 2. iş hakkını da Şehit yetiminin kullanmasını istiyorlarsa, 6 ay beklemelerine gerek kalmaksızın iş haklarından feragat edebilmeleri hakkının uygulama yönetmeliğine konulması ile sorun çözümlenebilecektir. Yani illaki 6 ay beklenmesine gerek kalınmaksızın feragat edebilmelerine yönelik bir düzenleme yapılması da olumlu bir gelişme olacaktır. 

45 yaşın üzerinde olan hak sahiplerinin iş hakkından yararlanmak istememeleri halinde iş hakkından feragat edebilecekleri düzenlemenin uygulama yönetmeliğine konulması dileğimizle…

Yorumlar

Yorumlar