İş Hakkında Umutları Boşa Çıkaran Bir Cümle

İş Hakkında Umutları Boşa Çıkaran Bir Cümle

17/07/2013 0 Yazar: Gaziler Net
İş Hakkında Umutları Boşa Çıkaran Bir Cümle

Harp Malulü Sn. Serkan ŞERBETÇİOĞLU’nun yazısını sizler için yayımlıyoruz.

Hepimizin yakından takip ettiği torba kanunu diye de bilinen 478 sayılı kanunun 86 ncı maddesi iş  hakkı düzenlenmektedir.


Bahse konu madde ile düzenlenen iş hakkında, hakkım olduğuna inandığım halde beni kapsam dışına çıkaran cümleye gelmeden kendi durumumu kısaca özetlemek istiyorum.


Ben halihazırda kurumdan 5434/64 sayılı kanuna istinaden harp malulü maaşı almaktayım. Maluliyeti meydana getiren kaza 2003 yılında oldu. Tedavi sürecinin ardından 2005 yılında kurumca hakkımda harp malullüğü kararı verilerek emekliliğe esas evraklar istenildi.


Bu aşamada sizinde tahmin edebileceğiniz birçok sebebten dolayı görevime devam etmek istedim. Sınıf değiştirmeden görevime devam ettim.


Ancak 2010 yılında sağlık durumumun el vermemesi sonucu saklı kalan emeklilik hakkımı kullandım.


Emekli olduğum dönemde bugün verilen bu iş hakkının lafı bile geçmiyordu. Bazı ekonomik sıkıntılarımın olduğu bugünlerde çıkan bu kanun ile sıkıntılarımı bitirebilecek geleceğe daha umutla bakabilecektim tabi şu cümle olmasaydı:


”istihdam hakkını sağlayan olayın meydana geldiği tarihten sonra kamu kurum ve kuruluşlarında  görev yapmakta iken bu görevinden ayrılmış olanların iş hakkını veren madde fıkralarının  uygulanmasında dikkate alınmayacağı”


Şimdi bu hükme bakıldığında bana verildiğini düşündüğüm istihdam hakkı verilmemiş. Kimlere kimlere verilirken bana verilmemiş.


Bahse konu hüküm benim durumumda olan malullerimizi kapsam dışına çıkarmak için konulmadı  diye düşünsemde çıkarılacak yönetmelikte bu hususa yönelik bir yorum yapılmaz ise iş hakkını kullanmakta sorun yaşayabiliriz düşüncesindeyim.


Haksız olacağına inandığım böyle bir uygulamanın önüne geçmek yada kanun metnini yanlış yorumladığımız yönünde bir açıklamanın yapılması yönünde yardımlarınızı bekliyorum.


Serkan ŞERBETÇİOĞLU

5434/64 Harp Malulü Astsubay

Yorumlar

Yorumlar