İş Hakkında Başvuru Süresi | Gazi TV

İş Hakkında Başvuru Süresi

Bu haber 15 Şubat 2013 - 14:43 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.
İş Hakkında Başvuru Süresi

Şehit Aileleri ve Gazilere tanınan iş hakkında başvuru süresine ilişkin gelen mail ve sorulara istinaden bu bilgilendirmeyi yapma ihtiyacı hissettik. İş hakkı kapsamında başvuru süresini geçirmiş olan Şehit aileleri ve Gaziler iş başvurularını herhangi bir başvuru süresi ile sınırlı olmaksızın 6353 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği temmuz 2012 tarihinden itibaren 5 (beş) içinde yaparak haklarını kullanabilirler.

Bundan önceki yıllarda başvuru süresini kaçırdığı için iş hakkından yararlanamayan Şehit aileleri ve Gazilerin bu haktan yararlanabilmelerine yönelik olarak aralık (2013) ayında yayımlanarak yürürlüğe giren iş hakkı uygulama yönetmeliğine göre ; “İş hakkından yararlanmak isteyen hak sahipleri şehitlik veya malulluk olayının meydana geldiği tarihten itibaren 15 yıl içerisinde başvuruda bulunmak zorundadır. Ancak, şehitlik veya malullüğün olduğu tarihte hak sahiplerinden 18 yaşını doldurmamış çocuk ve kardeşlerin müracaat süresi 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren başlar. Yukarıda belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular kabul edilmez.” hükmü bulunmaktadır.

  

Ancak yönetmeliğin devam eden maddesinde; “Yukarıda belirtilen süre sınırlamalarına bakılmaksızın 6353 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden itibaren 5 yıl süreyle hak sahiplerinin başvuruları kabul edilir.” denilmektedir. Yani aradan kaç sene geçmiş olursa olsun 6353 sayılı yasanın yayımlanarak yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 (beş) yıl içerisinde iş müracaatına bulunulması halinde bu haktan yararlanılabileceği hüküm altına alınmıştır.

Çevrenizde başvuru süresini geçirdiği için iş müracaatı yapmayan ya da bu haktan yararlanmayan tanıdıklarınız var ise bu hususta bilgilendirerek iş hakkından yararlanmalarına vesile olabilirsiniz.  

Yorumlar

Yorumlar