İş Hakkı ve Faizsiz Konut Kredisi ile İlgili SGK’dan Gelen C

İş Hakkı ve Faizsiz Konut Kredisi ile İlgili SGK’dan Gelen C

04/10/2013 0 Yazar: Gaziler Net
İş Hakkı ve Faizsiz Konut Kredisi ile İlgili SGK’dan Gelen C

Ordu Vazife Malulü kardeşimiz Sn. Emin KABAK’ın iş hakkının kullanımında vazife malullüğü aylığının kesilip kesilmeyeceği ile faizsiz konut kredisinin ne zaman kullanılmaya başlayacağına ilişkin sormuş olduğu sorusuna SGK tarafından verilen yanıt aşağıda sunulmuştur. Bu yanıta göre ordu vazife malulü (er) olanların 5434/56 kapsamında olduklarından memur olarak dahi çalışmaya başlamaları durumunda aylıklarının kesilmeyeceği belirtilmektedir. Bu durumda yalnızca 5434/45 kapsamında olan rütbeli ordu vazife malulleri ile polis vazife malullerinin memur olarak çalışmaya başlamaları durumunda aylıklarının kesileceğini söyleyebiliriz.

Soru: xxxxxxxx sicil nosu ordu vazife malulü emeklisiyim.5434/45 sayılı kanunda yapılan değişiklikler (faizsiz konut kredisi,iş hakkı tanınması vb..) için ne zaman başvuru yapmalıyız.Ayrıca iş hakkını kullanırsak mevcut olan emekli maaşımız kesilecek mi?

 

Gelen Cevap: 5434 sayılı kanunun 56. maddesi uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre vazife malülüğü aylığı bağlanmış malüllerden 4.maddenin 1. fıkrasının (a) (b) ve (c)bentleri kapsamında sigortalı olanların aylıkları kesilmez hükmüne amir olup amir hükmü gerğince kamu görevlisi (memur) ssk’lı veya bağkurlu olarak çalışmanız veya emekli olmanız halinde tsk vazife malülüğü aylığınız kesilmeden ödenmeye devam edecektir. Faizsiz konut kredisi için ise kurumumuza bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak uygulama 01/01/2014 tarihi itibari ile başlayacaktır. İş hakkı için bağlı bulunduğunuz mülki amirliklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.    

                       
Bilgilerinizi rica ederiz.   

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
 

Yorumlar

Yorumlar