İş Hakkı Mağduriyeti | Gazi TV

İş Hakkı Mağduriyeti

Bu haber 01 Mart 2013 - 11:00 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
İş Hakkı Mağduriyeti

Sitemiz köşe yazarlarından Çanakkale Şehit Aileleri Derneği Genel Sekreteri ve Şehit çocuğu, Sn. Gökhan UZ’un yazısını sizler için yayımlıyoruz.

 

Şehit ailelerine torba yasasıyla 2 iş hakkı verildi  İçişleri Bakanlığıda yönetmeliği hazırladı hazırlanan yönetmelik hak vermekten çok nasıl hak vermeyiz? Nasıl bu iş hakkını şehitin yetimlerine kullandırmayız?  Düşüncesiyle hazırlanmış bu yönetmeliği hazırlayanlar türkiye cumhuriyetinin vatandaşları değil yabancı ülkemizin vatandaşları hazırlasa inanın daha mantıklı bir yönetmelik hazırlanırdı . içişleri bakanlığı yetkilileri cemil beyler ve altan beylerin yönetmelik hazırlanırken beyan ettikleri bir cümle vardı YÖNETMELİKLER KANUNUN ÜZERİNDE OLMAZ KANUNDA OLMAYAN BİR İFADEYİ BİZ YÖNETMELİĞE KOYAMAYIZ  ama gelin görünki kanun metninde şehitin kardeşi özürlüyse, kamuda memur ise sabıka kaydı var ise eğitimi durumu uygun değil ise yaş haddi gibi ibarelerin hiçbirisi kanun metninde mevcut değil.


   Yönetmelik çıktıktan sonra ise şehitin yetimlerinin bir çoğu mağdur ŞEHİTİN KARDEŞLERİ KAMU KURUMLARINDAN EMEKLİLER EMEKLİ OLALI 10 YIL OLMUŞ AMA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KANUNDA EMEKLİ OLAN KİŞİLER MEMUR OLMAZ MADDESİ OLMASINA RAĞMEN EMEKLİLERE İŞ HAKKI VERMİŞTİR.


   BENİM HAYATTA OLAN 3 AMCAM VAR  57 ,61 ,63 YAŞLARINDALAR BABANNEMDE 83 YAŞINDA   2 SUBAY 1 HEMŞİRE EMEKLİSİ AMA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BANA GÖNDERDİĞİ RED CEVABINDA 83 YAŞINDAKİ BABANNEMİ VE EMEKLİ OLAN  57 61 63   ŞEHİT KARDEŞİ HAK SAHİBİDİR DEMİŞLER  HATTA VE HATTA BABAMIN ÖLÜMÜNDEN SONRA VEFAT EDEN AMCAMI BİLE HAK SAHİBİ SAYILMIŞTIR ŞEHİTİN 4 KARDEŞİ VE ANNESİ VAR DENMEKTEDİR OYSAKİ 1 AMCAM ÖLELİ 13 YIL OLDU BÖYLE BİR SAÇMALIKTA OLSA OLSA ÜLKEMİZDE OLUR…




   2. iş hakkını düzenleyen 6353 sayılı yasanın 76. maddesi ile getirilen düzenleme aşağıdaki gibidir;



   MADDE 76 – 3713 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinin (A) fıkrasında yer alan “%1” ibaresi “%2” şeklinde, aynı fıkranın (a) ve (b) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki bent eklenmiştir.

a) Görevleri sona ermiş olsa bile 21 inci maddede belirtilen görevleri yapmaları nedeniyle uğradıkları saldırı sonucu şehit olanlar dahil kamu görevlileri, er ve erbaşlar ile geçici ve gönüllü köy korucularından veya 21 inci maddenin birinci fıkrasının (i) bendi ya da ikinci fıkrası kapsamındakilerden şehit olanların eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişinin; şehidin ana, baba ve kardeşi bulunmaması durumundaeş veya çocuklarından toplam iki kişinin; şehidin eş veyaçocuğunun bulunmaması durumunda ana veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişinin, ana veya babanın bu hakkı kullanmaması durumunda ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişinin,

   Yukarıda geçen “bulunmaması durumunda” ifadesini yönetmeliği yapanlar “hayatta olmaması” anlamında anlamışlar ve hak sahibi sayılmayacak olanları ise şu şekilde sıralamışlardır;

   – Eğitim durumu

   – Sabıka durumu

   – Zihinsel engellilik durumu

   – Memuriyet yaş haddini aşmış olması

   – Kamuda memur, sürekli işçi ya da sözleşmeli personel olarak çalışması

   Yukarıda bahsedilen haller mevcut ise bu kişilerin hak sahibi sayılmayacağı belirtilmiştir. Yukarıda sayılan hususların dışında örneğin Şehidin kardeşi 60 yaşında olsa bile hak sahibi kabul edilerek, hakkını kullanmak istemese bile Şehit yetimine hakkından feragat edememektedir.

   Burada yönetmelikte “memuriyet yaş haddi” ifadesi de aslında B grubu kadrolarda yaş sınırı olmamasına ilişkin düzenlemeyi göz ardı etmiş olup, azami çalışma süresi olan 65 yaş baz alındığından 64 yaşındaki bir amcaya sen hak sahibisin bu iş hakkından yeğenin (Şehit yetimi) faydalanamaz denilmektedir. Ayrıca ilkokul mezunu olmamasına rağmen İçişleri Bakanlığı uygulamada ileride okuryazarlık belgesi alabilme ihtimali olduğundan hak sahibidir diyerek iş hakkının Şehidin yetimi tarafından kullanılması imkanı kısıtlanmaktadır. B Grubu kadrolarda memuriyet yaş haddi mevcut olmadığından yönetmeliğin ilgili maddesi de havada kalmaktadır.

   Asıl problem şu ki; İş hakkını kullanmak için uygulama yönetmeliği çıkmadan aylar öncesinden (kanun yürürlüğe girdikten sonra) başvuruları alan idare 2. İş hakkına ilişkin atamaları uygulama yönetmeliğinden sonra yapmaya başlamıştır. İş başvurusu olumsuz olan Şehit yetimi kardeşlerimiz konuyu yargıya taşımak istediklerine karşılarına 120 günlük hak düşürücü zaman aşımı süresi çıkmaktadır. Peki iş başvurusu olumsuz sonuçlanan Şehit yetimlerine yargı yolu zaman aşımı nedeni ile kapanırsa bu hususta ne yapacaklar? AHİM’e mi (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) gidecekler

   UMARIZ BU VİCDANSIZLIĞA BİR SON VERİLİR 

 

 

   GÖKHAN UZ

   0533 255 06 62

Yorumlar

Yorumlar