İş Başvurusu Yapan Muharip Gazi Yakınlarının Dikkatine | Gazi TV

İş Başvurusu Yapan Muharip Gazi Yakınlarının Dikkatine

Bu haber 28 Aralık 2013 - 23:40 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
İş Başvurusu Yapan Muharip Gazi Yakınlarının Dikkatine

İş başvurusu yapmak isteyen Muharip Gazilerimizin çocukları dikkatli olmalıdır. Mevcut mevzuatımıza göre Muharip Gazilere iş hakkı maalesef tanınmamıştır. Buna rağmen münferit olarak iş başvurusunda bulunan kardeşlerimiz bulunduğundan, önem arz eden bir hususla ilgili Balıkesir Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürü Sn. Salih AVCIOĞLU’nun ilettiği bilgilendirmeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Şehit yakınlarımızın ve maluller ile yakınlarının iş başvurularının alınmaya başlanması üzerine son zamanlarda Kıbrıs Barış Harekatına katılan ve Kore Savaşına katılan Muharip Gazilerimizin yakınları iş haklarının olup olmadığını öğrenmeye çalışmakta bir kısmı ise İstihdam Talep Formunda “Malul” kısmını işaretlemek suretiyle iş başvurusunda bulunmaktadırlar. 


5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun Mülga 64. maddesi gereğince harp malulü da sayılanlar dışında sadece 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanuna göre şeref aylığı almakta olan Muharip Gaziler ile ilgili 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun Ek 1. Maddesinde bir düzenleme bulunmadığından, talep formunda “Gerçeğe aykırı belge verdiğim veya beyanda bulunduğumun tespit edilmesi durumunda atamamın yapılmayacağı, atamam yapılmış ise iptal edileceği ve hakkımda Türk Ceza Kanununun ilgili hükümlerinin uygulanacağı hususlarını bildiğimi kabul ve beyan ederim.” şeklinde beyan bulunduğundan daha sonra haklarında gerçeğe aykırı beyanda bulunmaktan işlem yapılmasına meydan vermemek bakımından dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Yorumlar